Domů » Kambodža » Kambodžská vesnice – ubytování
Kambodžská vesnice
Kambodžská vesnice bez elektřiny

Kambodžská vesnice – ubytování

Jestliže Vás někdo v Thajsku či v Kambodži pozve k sobě domů – většinou to myslí naprosto srdečně a neočekává horentní finanční odměnu. V 99% jde o opravdu o nezištné přátelské gesto a tuto příležitost si nenechte nechat ujít. Já takovéto pozvání přijal v Thajsku i v Kambodži mnohokrát a ještě jsem nelitoval. Ještě nikdy se mne nesnažil nikdo okrást ani uvařit k obědu.

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov

.

Život na Kambodžském venkově se dělí na 2 roční období. V monzunovém období se všichni starají o pěstování a sklízení rýže. Po zbytek roku vše plyne velmi, ale velmi pomalu a klidně. Většinou lidé vstávají za svítání, dopoledne volným tempem pracují a v odpoledním vedru odpočívají.

.

Kambodžská vesnice
Kambodžská vesnice

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov v 7:30 – pracuje se již od svítání

.

Pokud mají ve vesnici elektřinu, pak má každý televizi a večer sleduje kambodžské telenovely nebo filmy převážně z Asijské produkce (Čína, Indie, Thajsko, J.Korea) Kambodžský dabing je asi nejhorší na světě. Všechny dospělé mužské postavy dabuje jeden hlas asi padesátiletého ,,bručouna,, a všechny dětské a ženské postavy dabuje dívčí, extrémně přehnaně dětský hlásek. Což je občas strašidelná podívaná – Whoopi Goldberg je dabovaná dítětem a dítě se kterým vede dialog také, nebo se živě baví a překřikují 3 mladíci a všechny dabuje naprosto stejný bručoun – dabingové peklo.

Shrnuto – na Kambodžské telenovely a rádoby vtipné studiové show se nedá koukat a dabované filmy se nedají poslouchat. Pokud na to nemáte nervy, poproste domácí ať přeladí na jednu z kambodžských hudebních stanic – khmérská hudba je to jediné co ve zdejší TV dá poslouchat.

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov – hlavní a jediná silnice ve vesnici

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov – v období sucha je všude spousta oranžového prachu

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov – v období sucha je všude spousta oranžového prachu

.

Ve vesnici bez elektřiny je každý dům vybaven autobaterií a alespoň jednou úspornou žárovkou aby si alespoň večer na pár hodin posvítil. Starosta obce a nejbohatší sedlák mají vždy generátor, samozřejmě TV a tudíž i světlo celý večer.

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov – Dům mého přítele

.

I když jejich domy vypadají celkem pěkně, uvnitř mají k Evropským standardům velmi daleko. Vše je zařízeno velmi jednoduše. V kuchyni je jedno nebo dvě topeniště kde se pálí tvrdé tropické dřevo a ti bohatší používají plyn. Koupelna má většinou jen betonový ,,bazének,, Veškerá voda k použití se nabírá do misek. Sprchování jednoduše vypadá tak, že se pomocí plastové misky polijete vodou, namydlíte se a znovu se polijete. Záchod také nebývá splachovací – na spláchnutí je zde již zmiňovaná univerzální plastová miska.

.

Kambodžská vesnice
Kambodža – jednoduchá koupelna na vesnici

.

Většina vesnic nemá silnici s pevným povrchem, zpravidla jde o prašnou cestu. V suchém období zůstane za každým autem oblak zvířeného prachu a tak vše v okolí dvaceti metrů od silnice je pokryto oranžovým prachem. V této době je skoro nutností zakoupit alespoň nejobyčejnější respirační roušku kterou dostanete koupit za dvě koruny skoro kdekoliv. V suchém období si užijete spousty prachu a v monzunovém období zase spousty bláta. Pokud opravdu hodně prší stávají se takovéto silnice sjízdné jen pro terénní automobily s pohonem 4×4.

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov – kuchyňský koutek

.

I když mají vesničané pěkný zděný dům, jednu nebo 2 motorky značky Honda a nebo auto, v podstatě nikdo nemá klimatizaci a vidět funkční ledničku je naprostá vzácnost. Všichni kupují průmyslový led, který uskladní společně s nápoji v chladícím boxu. Ledu v nápojích se nemusíte obávat, vždy je z pitné, nezávadné vody. Jídlo je celkem dobré a pokud by Vám přeci jen nevyhovovalo, vždy si můžete dát vynikající rýži s nějakým tropickým ovocem. V nejhorším případě si můžete zajít na polévku do místní restaurace.

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov – snídaně (zleva) Kamarád a tlumočník Čam-růn, bývalý opat kláštera Wat Keuw Moly, jeho žena, dcera, syn, tchýně a úplně vpravo je návštěvník z jiné planety

.

Postel pro hosty jsem na vesnici ještě neviděl. To že ji jako host také neuvidíte není neúcta ale něco naprosto normálního. V JV Asii nedělá nikomu problém spát bez jakékoliv matrace na zemi. Pokud je to pro Vás nepřijatelné, musíte si přivést nafukovací matraci, nebo skládací lehátko. Nezapomeňte si vzít sebou repelent proti komárům, nebo i moskytiéru.

.

Kambodžská vesnice
Kambodžský venkov – ,,postel,, pro hosty

.
Pokud bych to shrnul, na Kambodžském venkově (a také v Thajském Isánu) jsem již viděl ledacos, ale ještě nikdy:

  • Klimatizaci
  • Toaletní papír na WC
  • Postel pro hosty s matrací která by byla měkčí než udusaná hlína

Určitě na venkově žijí bohatí lidé kteří mají domy a vybavení v evropském stylu, ale je jich méně než jedno procento a asi pravděpodobně nebudou k cizincům tak vstřícní a nezištní.

.

Kambodžská vesnice
Každý dům v Kambodži má alespoň jeden malý oltář, tento je v domě bývalého opata

.

Nikdo od Vás neočekává nějaké peníze ale přeci jen, pokud se nechcete nechat jen hostit, jděte s domácím na nákup, zaplaťte pár dolarů za suroviny k přípravě jídla, kupte nápoje a hlavně dostatek ledu. Ceny ve vesnických obchůdcích jsou ty nejnižší v celém Kambodžském Království a tak smlouvat není nutné .

 

Odkazy:

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Dovoz do Kambodže

Co všechno si smí a nesmí běžný turista dovézt do Kambodže ? Kambodžské celní kontroly …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *