Domů » Nága » Thajská Policie musela vrátit Nágu!

Thajská Policie musela vrátit Nágu!

23.4.2015 ROI ET

Na severovýchodě Thajska vzplanul velký protest místních obyvatel proti policii, která zabavila sošku Nágy. Vesničané totiž věří že se nejedná o člověkem vyrobený předmět, ale o mrtvé tělo mýtického zvířete známého jako Nága.

Stovky poutníků přicestovalo do vesnice Baan Kan Sai v provincii Roi Et aby se se poklonili a vzdali úctu tělesným ostatkům mrtvé Nágy. Nága, vypadající jako had nebo drak je součástí Buddhistické mytologie.

.

Davy uctívají tělo Nágy 'nalezené v provincii Roi Et 23. dubna 2015
Davy poutníků uctívají tělo Nágy nalezené v provincii Roi Et 23. dubna 2015

.

Sayan Chomkamsingha ( 41-letý majitel domu ve kterém je umístěno tělo Nágy ) vypověděl policii, že Nágu vylovil před třemi dny v nedalekém jezírku. Sayan tvrdí že Nága byla živá, její tělo se hýbalo a bylo pokryté slizem. V okamžiku vytažení z vody prý Nága znehybněla a proměnila v tuto Bronzovou sošku.

Střet s policií

Policie přijela sošku Nágy zabavit, se záměrem odvést ji do Department of Fine Arts, kde by odborníci posoudili zda nejde o archeologický nález a tudíž součást národního pokladu. Zveřejnění záměru Policie vyvolalo v davu více než 300 poutníků silný nesouhlas a dav se snažil zabránit Policii v odvozu Nágy.

.

Policie, obklopená davem poutníků přenáší Nágu do Policejního vozu
Policie, obklopená davem poutníků přenáší Nágu do Policejního vozu

.

Starosta obce Baan Kan Sai – Teerasit Parkrit nakonec přesvědčil dav poutníků aby ustoupili, a umožnili policii přemístit Nágu do policejní dodávky. Bohužel několik jedinců se rozeběhlo za policejním vozem ve snaze rozbít policejnímu autu okna,  což mělo za následek další kolo jednání mezi poutníky a policií.

.

Místní obyvatelé obklopují policejní vůz odvážející Nágu
Místní obyvatelé obklopují policejní vůz odvážející Nágu

.

Dle vyjádření vrchního velitele policejní stanice v Roi Et Weerawat Srabua: Nága byla nakonec převezena do Department of Fine Arts, kde archeologové určili, že soška je vyrobena z kovu a její stáří nepřesahuje 30 let.

Na základě rozhodnutí, že nejde o archeologický nález byla Nága vrácena na policejní stanici. Zde se brzy na to shromáždilo více než 100 lidí dožadujících se navrácení Nágy. Policie se obávala nebezpečí růstu počtu demonstrujících a Nágu raději převezla zpět.

.

Nága z Baan Kan Sai - Roi Et
Nága z Baan Kan Sai – Roi Et

.

Podvod?

Thajská policie zveřejnila podezření, že Sayan Chomkamsingha se dopustil podvodu tím, že oklamal stovky poutníků kteří přišli do svatyně uctít Nágu a mimo jiné také darovali svatyni určitý finanční obnos.

V rozhovoru pro média Sayan Chomkamsingha potvrdil že Nága je opravdová a že nechce nikoho zneužít nebo poškodit.

Sayanova manželka Tiamchan Chomkamsingha dosvědčila novinářům, že již před několika měsíci zahlédla v jezírku tuto Nágu živou . ,,Prodávám potraviny vedle jezírka Manao a skoro denně jsem vídala jak se Nága vynořuje a plave po hladině – Je to Zázrak,, .

.

Sayan Chomkamsingha ukazuje rybník, kde vylovil Nágu
Sayan Chomkamsingha ukazuje rybník, kde vylovil Nágu

.

Pozorování Nágy jsou v severovýchodním Thajsku celkem běžné. Každý listopad přijíždí tisíce Thajců pozorovat na břeh Mekongu v provincii Nong Kai takzvaný ,,Dech Nágy,, neboli ohnivé koule které zde vylétají z řeky. Tento fenomén je zdrojem vášnivých debat o zdroji ohnivých koulí.

.

Naga Bang Fai Phaya Nak 12.10.2011
Bang Fai Phaya Nak – Naga Fireballs

Odkazy:

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Bambusové housenky – Smažený hmyz IV.

Bambusové housenky Stejně jako u Bource morušového se nejedná o červy, ale o 3 až …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *