Domů » Buddhismus » Slavnost Loy Krathong

Slavnost Loy Krathong

Loy Krathong – ลอยกระทง – Lój Krathóng

je bez nadsázky jedena z nejoblíbenějších a nejromantičtějších thajských tradičních slavností. Slaví se po celém Thajsku v noci 12. úplňku, což vždy vychází na měsíc listopad. V roce 2018 připadá 12. úplněk na 23. listopadu, další na 13.11.2019 a 1.11.2020

Původ tohoto svátku nalezneme v Indii. Byl adaptován thajskými Buddhisty k uctění Buddhy. A v Thajsku také původně pro místní obyvatele znamenal příležitost obdarovat vodní bohy – Phra Mae Khongkha – a poděkovat jim za to, že mohou vodu lidé používat a omluvit se, že ji mnohdy i znečišťují.

Thajské slovo Loy (Lój) znamená „plout, plynout“, a Krathong pak je Thajský výraz pro druh podnosu či tácku, většinou vyrobeného z chleba či kusu kmenu banánovníku a banánových listů. Pro jednoduchost ho však budu nazývat také Kratongem. Loy Krathong tedy v překladu znamená – Plovoucí či plynoucí tácek, košík, koruna, lodička nebo dekorace.

Festival je oslavován tak, že se na jakoukoliv vodu v okolí – řeku, jezero, moře atd. vypouští krásné Kratongy, většinou o průměru 15 – 30 centimetrů, zdobené květinami, vonnými tyčinkami, svíčkami i dalšími dekoračními předměty.

Lidé často do Kratongu ještě přidávají lístečky se svými jmény a nebo jmény svých nejbližších, popř. přidají i drobné mince pro bohy. A to není všechno – přidávají se i nehty a vlasy, které symbolizují staré a špatné, které odplují pryč společně s Kratongem.

.

Loy Krathong (1)

.

Legenda

Romantickou atmosféru těmto oslavám pak přidává legenda království Sukhothai ze 13. století o vzniku tohoto festivalu. Království Sukhothai bylo na území Thajska kolem města Sukhothai od roku 1238 do roku 1438.

Legenda praví, že Nang Nopamas – manželka krále Ramkhamhaenga, což byl král Sukhothaje, vyrobila první Kratong a nabídla ho vodním bohům – Mae Náhm. Kratong vypustila na vodu kanálu kolem královského paláce, aby proplul i kolem jejího milovaného – krále Ramkhamhaenga.

Král byl okouzlen krásou Kratongu a kreativitou své chotě a od té doby se říká, že když dva milenci vypustí společnou rukou Kratong na vodu a ten pak vytrvale pluje až zmizí z dohledu, jejich láska pak nikdy nezahyne a bude věčná. V současném Thajsku se však věří, že společně s Kratongem odplují veškeré problémy a všechna negativa a negativní emoce, a začne tak nový, čerstvý a problémy nezatížený život v nadcházejícím roce.

.

Loy Krathong (2)

.

Oslavy

Jak jsem se již zmínil, Loy Krathong je oslavován po celém Thajsku bez výjimky. A každé místo má svoji specifickou a nezaměnitelnou atmosféru. V Bangkoku se Kratongy nejčastěji vypouští na řeku Chao Praya (čti Džáo Phra Já). V „rodném“ městě Kratongu v Sukhothaji jsou oslavy doprovázeny úchvatnou hudbou a světelnou show.

Na ostrově Koh Chang se Krathongy vypouštějí buď na moře, nebo do laguny v Klong Plu. Mnoho restaurací na pláži při této příležitosti nabízí speciální Loy Krathong menu včetně doprovodného zábavného programu. Na pláži Klong Prao pak v Buddhistickém chrámu probíhá speciální Buddhistický program a také se zde koná soutěž krásy Nang Nopamas.

.

Loy Krathong (3)

.

Khom Loy

Zřejmě nejpůsobivější jsou však oslavy na severu Thajska v oblíbeném měste Chiang Mai (Čijang Maj), které v době Loy Krathong festivalu doslova „praská ve švech“. V Chiang Mai vypouštění Kratongu na vodu ještě doplnili o vypouštění létajících papírových lampiónů na noční oblohu.

Říká se jim Khom Loy (Khóm Lój) a souvisí ještě s dalším svátkem původního království Lanna (sever Thajska), který se jmenuje Ji Peng (Dži Peng). Symbolika je však stejná jako u Kratongu.

S Khom Loy odletí veškeré problémy. A tak se postupem času z Chiang Mai rozšířilo i vypouštění Khom Loy do celého Thajska. Během oslav Loy Krathong tak můžete vidět téměř všude nádherně rozzářenou vodní hladinu i noční oblohu stovkami a tisíci Kratongy a Khom Loy.

.

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, nákupem na e-shopu a nebo příspěním jakékoliv finanční částky přes patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Doporučujeme

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra aneb 308 vepříků zaplatilo životem za prodané pozemky… …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *