Domů » Bohové » Brahma
Brahma - Svatyně Erawan - Bangkok Thajsko
Brahma - Svatyně Erawan - Bangkok Thajsko

Brahma

Brahma

je hinduistický bůh, jeden z tzv. Svaté trojice. Jeho poslání je tvořitel, který na pokyn boha Višnu tvoří v podstatě celý nám známý vesmír. Zatímco v Indii je Brahma (ze Svaté trojice) nejméně uctívaný, v Thajsku je naopak nejvíce populární. Jeho nezaměnitelnou sochu můžete v této zemi potkat takřka na každém kroku.

.

Brahma Wat Plai Laem - Ko Samui - Thajsko
Brahma Wat Plai Laem – Ko Samui – Thajsko

.

Thajsky – Phra Phrom – พระพรหม

Khmérsky – Prja Prum – ព្រះព្រហ្ម

Sanskrt – Para Brahma  – परब्रह्म

.

Brahmův den

Jeho život je z našeho pohledu nepředstavitelně dlouhý. Brahmův život trvá sto jeho, Brahmových, roků. Jeden Brahmův rok má 360 Brahmových dnů. A nyní to začíná být zajímavé. Jeho den začíná tvorbou vesmíru. Brahma ráno vstane a začne tvořit vesmír. Nejprve vezme před tvůrčí prázdnotu a stlačí do jednoho bodu. To, co následuje potom, nazvali naši vědci Velkým třeskem.

Brahma začíná tvořit galaxie, hvězdy, planety, živé bytosti – vlastně vše, co existuje. Poté probudí spícího Višnu a předá mu správu nad svým dílem. Podle hinduistické mytologie trvá tento aktivní životní cyklus vesmíru 4 320 000 000 let.

.

SVATÁ TROJICE -Brahma Višnu Šiva
SVATÁ TROJICE -Brahma, Višnu, Šiva

.

Na konci Brahmova dne je veškerá hmota vyzářena a opět rovnoměrně rozprostřena. Při konečném procesu má nejvíce práce Šiva, který ukončuje existenci celého vesmíru včetně  jednotlivých galaxií, hvězd, planet, civilizací, bohů i démonů. Jakmile v celém vesmíru není žádná struktura nebo pevná hmota, nejsou zde rozdíly v hustotě, teplotě, tlaku, nic se nepohybuje a vše je v absolutním klidu, končí Brahmův den a začíná jeho noc. V noci se nic neděje, Brahma je po vyčerpávajícím dnu unaven a celá „Svatá Trojice“ (v sanskrtu Trimúrti त्रिमूर्ति ) 4 320 000 000 let odpočívá a spí.

Jeden den Brahmy (24 h) tedy trvá 8 640 000 000 let a Upanišády tvrdí, že momentálně sdílíme s Brahmou jeho 51. rok života. Jakmile Brahma dosáhne věku 100 (Brahmových) let, zemře a narodí se nový Brahma. Tyto nepředstavitelně dlouhé časové úseky se opakují v nekonečných cyklech.

 .

.

Cestovní zvíře

Všichni vyšší bohové hinduistického panteonu mají svoje cestovní zvíře. Brahmovo je  Hamsa neboli divoká husa nebo labuť.

.

Brahma a jeho cestovní zvíře Hamsa
Brahma a jeho cestovní zvíře Hamsa

 .

Hlava

Brahma má čtyři tváře (nebo čtyři hlavy), které na počátku tvoření recitují čtyři posvátné texty do čtyř světových stran. Často bývá zaměňován s Phra Setthi Nawakot. Rozpoznáte je velmi lehce – Brahma má tváře čtyři, (jen výjimečně 5) kdežto Phra Setthi Nawakot má vždy devět tváří.

.

Phra Setthi Nawakot
Phra Setthi Nawakot

.

Zajímavé je, že podle hinduistické kosmologie existuje mimo našeho vesmíru ještě bezpočet jiných, samostatně existujících vesmírů. Každý z nich má svého tvořitele – svého Brahmu. Utvořit si představu o velikost našeho vesmíru je v podstatě nemožné, co teprve představit si velikost a existenci mnohem větších vesmírů nebo o celkově stvořeném časoprostoru. Jednotliví Brahmové o sobě navzájem nemusí vědět a pokud je Višnu nezasvětí, může se každý jednotlivý Brahma domnívat, že pouze on je jediným, tudíž svrchovaným tvořitelem.

.

.

Ruce

Většinou mívá osm rukou, v nichž drží různé předměty. Povšechně lze říci, že bohové mohou na sebe brát jakoukoliv podobu a také si mohou dočasně přičarovat tolik rukou, kolik jich zrovna potřebují k práci, boji nebo třeba jen k zábavě. Předměty, které drží v rukou, také nejsou vždy stejné a nemají pevně dané umístění.

.

V pravých drží čakru, žezlo a nádobu
V pravých drží čakru, žezlo a nádobu

.

  • Nádoba s vodou symbolizuje odkaz na prvotní živel
  • Žezlo jako symbol vládnoucí moci
  • Védy (destička) jsou posvátná písma
  • Mušle symbol života
  • Obětní lžíce – kterou nabírá  máslo (ghí) a přidává ho do obětního ohně
  • Čakra – zbraň ve tvaru ozubeného kola, kterou používá při boji s démony
  • Růženec – který symbolizuje jeho vládu nad časem (někdy bývá nahrazen lukem)
  • Lotosový květ – symbolizuje duchovní čistotu

.

V levých drží mušli, posvátná písma a obětní lžici
V levých drží mušli, posvátná písma a obětní lžici

.

Umístění

Tradičně bývá umístěn v malé svatyni na volném prostranství nedaleko budovy, ke které patří. Menší, chudší domky mají malé svatyně pouze pro duchy. Větší domy bohatých Thajců mají svatyně dvě, menší pro duchy a větší pro Brahmu. Samostatnou – větší svatyni mívají pouze velké budovy – např. hotely, státní budovy, policejní stanice, obchodní centra apod. Brahmova svatyně je vždy volně otevřena do čtyř světových stran, aby každá z Brahmových tváří měla volný výhled. Méně často je Brahmova socha součástí domácího nebo chrámového oltáře. Jen zcela výjimečně je miniaturní Brahma nošen na krku jako amulet.

.

Svatyně Brahmy patřící k Mc Donald - Udon Thani - Thajsko
Svatyně Brahmy patřící k Mc Donald – Udon Thani – Thajsko

.

Svatyně Brahmy patřící k barům - Lamai - Ko Samui - Thajsko
Svatyně Brahmy patřící k barům – Lamai – Ko Samui – Thajsko

.

Svatyně Brahmy patřící k velkoobchodu Makro - Lamai - Ko Samui - Thajsko
Svatyně Brahmy patřící k velkoobchodu Makro – Lamai – Ko Samui – Thajsko

.

Velký Brahma v Samut Sakhon
Velký Brahma v Samut Sakhon

.

Obětiny

Nejčastěji se Brahmovi obětují květinové girlandy, květy jasmínu nebo poupata lotosu, ovoce,  vonné tyčinky či svíčky. Velmi populární je darování dřevěných slonů. Nejzajímavější obětinou je poděkování tancem.

.

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Kambodžské ostrovy

Kambodžské ostrovy

Kambodžské ostrovy mohou lehce oživit vzpomínky na známé thajské turistické destinace z doby před dvaceti …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *