Domů » Bohové » Čínský, Šťastný nebo jen Happy Buddha
Putaj - Čínský Buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko

Čínský, Šťastný nebo jen Happy Buddha

Čínský, Smějící se, Šťastný nebo jen Happy Buddha

Sympatický, rozesmátý, plešatý tlouštík s pytlem. Většina turistů ho mylně považuje za čínskou verzi historického Buddhy (Siddhártha Gautama). Většina Thajců ho pro změnu mylně považuje za Arahata jménem Sangačaj. No a Sangačaje většina lidí mylně považuje za Buddhu. Kdo to tedy je?

.

Čínský Buddha - Wat Muang - Ang Thong - Thajsko
Čínský Buddha – Wat Muang – Ang Thong – Thajsko

.

Jméno

Za touto zvláštní postavičkou buddhismu se opravdu skrývá skutečná historická postava. Jedná se o čínského buddhistického mnicha Čhci Cch‘, japonsky Keiši. Tento Bódhisattva je znám pod přezdívkou Putaj (Pu-taj) kterou získal podle plátěného pytle, se kterým putoval po celé zemi. V číně je tedy znám jako Pu-tai nebo 布袋 Budai, v Japonsku Hotei nebo Hotai a ve Vietnamu jako Bo Dai.

.

Čínský Buddha - Wat Phanan Choeng Worawihan - Ayutthaya - Thajsko
Čínský Buddha – Wat Phanan Choeng Worawihan – Ayutthaya – Thajsko

.

Život

Putaj byl Čínský Buddhistický mnich, který celý život putoval po své vlasti. Žil v naprosté chudobě, v plátěném pytli nosil veškerý svůj skromný majetek a vždy i nějaké sladkosti, které rozdával dětem. Tento poutník byl opravdu velmi tlustý a stále v dobré náladě. Prostému lidu přednášel Dharmu (Buddhovo učení), dával jim rady, aby život nebrali moc vážně, jak s úsměvem čelit strastem denního života a doporučoval jim přímo vysmívat se tragickému osudu.

.

Čínský buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko
Čínský Buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko

.

Smrt

Za svého života se jako poutník stal velmi slavným po celé Číně. Dokonce pro čistotu svého charakteru a duchovní vyspělost byl uznáván i mezi ostatními mnichy. Dnes je na něj pohlíženo jako na dokonale osvíceného bódhisatvu. Zemřel roku 916 našeho letopočtu a po své smrti se mu dostalo neobyčejné pocty. Byl prohlášen za Bódhisattvu Majtréja, který momentálně odpočívá v nebeské sféře a čeká, až bude Buddhovo učení zcela zapomenuto. Poté se zrodí na zemi a stane se Buddhovým následovníkem, neboli dalším, v tomto Eonu již pátým Buddhou.

.

5 Buddhů - KEP - Kambodža - Majtréja je v civilním oblečení úplně vpravo - Siddhártha Gautama je druhý zprava
5 Buddhů – KEP – Kambodža – Majtréja je v civilním oblečení úplně vpravo – Siddhártha Gautama je druhý zprava

.

Současnost

Putaj se stal přirozenou součástí nejen Buddhismu, ale i Taoismu a Šintoismu. V Japonsku je považován za jednoho ze Sedmi Bohů Štěstí. Jako usměvavý spokojený tlouštík se stal v očích veřejnosti symbolem blahobytu a štěstí. Většina lidí se na něj obrací jako na Božstvo, které jim pomůže v jejich osudu, přinese jim do života klid, prosperitu, bohatství a štěstí. Jeho obliba se později rozšířila do celého světa. Bohužel s jeho vyobrazením se do světa nedostalo povědomí, o koho se vlastně jedná. Drtivá většina Thajců (včetně průvodců) se domnívá, že jde o Arahata jménem Sangačaj. Většina Evropanů (včetně průvodců) se domnívá, že jde o čínskou verzi zobrazení Buddhy (Siddhártha Gautama).

.

Phra Sangačaj - Wat Tham Klong Pane - Udon Thani - Thajsko
Phra Sangačaj – Wat Tham Klong Pane – Udon Thani – Thajsko

.

Budoucnost

Pevně věřím, že nyní již bezpečně víte, o koho jde a při příští návštěvě thajského kláštera ho bezpečně poznáte. Putaj je totiž na rozdíl od Buddhy nebo Songačaje vždy plešatý, většinou se směje, v ruce drží svůj plátěný pytel a jeho sympatická obezita dosahuje až morbidních rozměrů.

.

Čínský Buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko
Čínský Buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko

.

Doporučení

Pokud Vám o něm Váš průvodce v Thajsku bude o Putajovi vykládat nějaké pohádky, nehádejte se s ním a s Putajovským klidem a úsměvem mu nechte jeho verzi příběhu…

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Dovoz do Thajska

Dovoz do Thajska

Co všechno si smí a nesmí běžný turista dovézt do Thajska? Dovoz do Thajska již …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *