Domů » Buddhismus » Zlaté čedí – Wat Tha It

Zlaté čedí – Wat Tha It

Wat Tha It – วัดท่าอิฐ – Wat Thá It

Jméno ,,Klášter – Cihlový Přístav“ dostal podle bývalé cihelny, ve které se vyráběl stavební materiál pro nedaleký Wat Khun Inthapramun. Také zde byl lodní přístav, který vyrobené cihly distribuoval do okolí.

.

Wat Tha It v rýžovém poli - Thajsko
Wat Tha It v rýžovém poli – Thajsko

.

Wat Tha It byl založen již v roce 1761. Dominantu chrámu tvoří nepřehlédnutelné, 73 metrů vysoké zlaté čedí, jenž je vystavěno v uměleckém stylu Lanka-Ayutthaya a Rattanakosin. Stavba má osmiúhelníkovou základnu o šířce 40 m a vrcholek tvoří klasické čedí ve tvaru zvonu. Právě v něm jsou umístěné posvátné relikvie samotného Buddhy, konkrétně několik fragmentů z Buddhova krku.

.

Zlaté čedí - Wat Tha It Thajsko
Zlaté čedí – Wat Tha It Thajsko

.

Každé patro má jinou barvu skleněných oken a luxferů, což dodává jemný barevný nádech, podle kterého je každé patro pojmenováno dle příslušné barvy drahokamu. Každé z devíti poschodí reprezentuje jeden stupínek na duchovní cestě do Nirvány.

.

.

Phra Kru Sukontha Seelakhun

Bývalý opat Phra Kru Sukontha Seelakhun (Luang Pho Hom Panyapalo) začal s výstavbou v roce 1992. V roce 1995 vážně onemocněl Král Ráma IX. Opat se modlil za královo uzdravení a přislíbil, že pokud se král brzy uzdraví, čedí mu bude věnováno (zasvěceno). Král se uzdravil a stavbu pojmenoval Phra Tat Chedi Sri Phothong. Slavnostnímu otevření dokončeného čedí předsedala v roce 2000 Princezna Maha Chakri Sirindhorn.

.

Luang Pho Hom - Wat Tha It - Thajsko
Luang Pho Hom – Wat Tha It – Thajsko

.

Zlaté čedí je vnímáno jako pokladnice buddhismu a také je připomínkou zásluh Buddhy, který učil živé bytosti karmickým zákonům, meditaci a moudrosti. Buddha také pomáhal lidem postupovat na jejich duchovní cestě k nejvyšší dokonalosti.

.

Buddha uprostřed čedí - Wat Tha It - Thajsko
Buddha uprostřed čedí – Wat Tha It – Thajsko

.

Z nejvyššího patra je krásný výhled na okolní rýžová pole, a dokonce je odtud vidět i sedící Buddha ve Wat Muang.

.

Stometrový buddha v sousedním Wat Muang
Stometrový buddha v sousedním Wat Muang

.

Opat Luang Pho Hom se již slavnostního otevření nedočkal, zemřel v roce 1999 a jeho samomumifikované tělo je k vidění v prosklené rakvi ve vihanu. Jako mnoha jiným arahatům před ním opatovo tělo se díky dosaženému duchovnímu stupni a vysoké energetice nezačalo rozkládat, ale pouze ,,vyschlo“.

.

Opat Luang Pho Hom - Wat Tha It - Thajsko
Opat Luang Pho Hom – Wat Tha It – Thajsko

.

Vihan není na rozdíl od zlatého čedí volně přístupný, a tak musíte o vstup požádat některého z mnichů. Uvnitř Vihánu je vce než 250 let stará socha Buddhy pojmenovaná Luang Pho Khaw.

.

Kopie Smaragdového BuddhyWat Tha It Thajsko
Kopie Smaragdového BuddhyWat Tha It Thajsko

.

Klášter je postaven 7 km od města Ang Thong, přímo u silnice ,,Public Road No. 3064,, v Baan Tha It, Bang Plub Sub-District. Doporučuji navštívit společně s Wat Khun Inthapramun a Wat Muang.

.

.

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra aneb 308 vepříků zaplatilo životem za prodané pozemky… …

Jeden komentář

  1. Jeee tam jsem byl. Je to opravdu úžasná stavba a stojí za vidění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *