Domů » Bohové » Pětice Buddhů
Oltář pěti Buddhů - Kep - Kambodža nahled

Pětice Buddhů

Pětice Buddhů

V Thajsku se s tímto vyobrazením setkáte jen velmi zřídka, zato v Kambodže takřka v každém druhém chrámu. Jedná se o vyobrazení pěti postav, kterému se běžně říká Pět Buddhů. Jméno tohoto vyobrazení zná v podstatě každý Kambodžan, ale tím jeho znalosti končí. Nebudete mi věřit kolik úsilí, času a prostředků jsem musel vynaložit, abych se nyní mohl o tento příběh podělit.

.

Pět Buddhů - Bambusvý Klášter - Phnom Penh
Pět Buddhů – Bambusvý Klášter – Phnom Penh

.

Nejdelší lidstvu známý časový úsek (časová jednotka) je, dle mého skromného názoru, tzv. Brahmův den. Někdy se pro tento těžko představitelný časový úsek používá i označení eon nebo nekonečno. Jak takový Brahmův den vypadá? Ráno Brahma vstane, stlačí rovnoměrně rozprostřenou hmotu (energii) do jednoho bodu a začne tvořit nám známý vesmír (naši vědci tento okamžik označují Velký třesk). Poté, co je náš časoprostor stvořen, probudí Višnu, kterému předá správu nad vesmírem.

Brahma, Višnu a Šiva se celý den spolu starají o chod vesmíru. Ráno má nejvíce práce Brahma, přes den Višnu a večer Šiva. Šiva je ten, který vše večer ukončuje a poslední zbytky pevné hmoty rozloží na to, čemu říkáme předtvůrčí prázdnota. Večer jsou všichni unavení a jdou spát. Druhý den se vše opakuje. Brahmův den, je stejně tak dlouhý jako Brahmova noc.

.

SVATÁ TROJICE -Brahma Višnu Šiva
SVATÁ TROJICE -Brahma Višnu Šiva

.

Brahmův den

Během Brahmova dne se na této planetě narodí první člověk, jež dosáhne Buddhovství, stane se Buddhou, založí buddhismus a se vší slávou odejde do nirvány. Za několik tisíc let je jeho učení zapomenuto, poslední klášter se již rozpadl, poslední pamětník Buddhismu zemřel a myši sežraly poslední posvátnou buddhistickou knihu.

.

Pětice Buddhů - Kambodža
Pětice Buddhů – Kambodža

.

Nikdo na této planetě si již nepamatuje prvního Buddhu ani jeho učení, ani již neexistuje žádná památka, jež by tuto vzpomínku uchovala. V tu chvíli se narodí další člověk, jenž se stane Buddhou a tento cyklus se v nepravidelných intervalech opakuje.

Náš Buddha, neboli Siddhárta Gotama, je v tomto eonu teprve čtvrtým Buddhou a podle jeho proroctví bude jeho učení zapomenuto v roce 5000 buddhistického letopočtu, neboli za cca 2.441 let. Někdy oko roku 4457 n. l. se na naší planetě narodí člověk jménem Maitréja, který se stane dalším Buddhou, v pořadí již pátým.

.

Stropní kresby 5 Buddhů Siem Reap Kambodža
Stropní kresby 5 Buddhů Siem Reap Kambodža

.

Pět Buddhů bývá namalovaných pohromadě,

kde čtyři předcházející jsou oblečení jako mniši a mají znaky nejvyššího osvícení. Pátý – Maitréja bývá většinou oblečen v civilním oblečení jako nějaký princ. Mojí duchovní cestě, a mému srdci je nejbližší Kassapa, jehož želva je symbolem dlouhověkosti. Jednotlivé Buddhy lze lehce identifikovat podle erbu. Všichni sedí na malém soukromém oltáři, na kterém je malý erb s obrázkem zvířete.

.

Pět Buddhů - Sihanoukville - Kambodža
Pět Buddhů – Sihanoukville – Kambodža

 .

První Buddha má v erbu kohouta – Kakusandha

 Páli   Kakusandha Buddha
 Sanskrt   Krakkucchanda Buddha
 Thajsky  พระกกุสันธพุทธเจ้า –  Phra Gagusantha Phutha Džáu
 Khmérsky  ព្រះពុទ្ធ កក្កុសន្ធ
 Vietnamsky  Phật Câu Lưu Tôn

 .

Druhý Buddha má v erbu tygra – Konágamana

 Páli  Koṇāgamana Buddha
 Sanskrt  Kanakamuni Buddha
 Thajsky  พระโกนาคมนพุทธเจ้า – Phra Kónákhmon Phutha Džáu
 Khmérsky  ព្រះពុទ្ធ កោនាគមន
 Vietnamsky  Phật Câu Na Hàm Mâu Ni

 .

Třetí Buddha má v erbu želvu – Kassapa

 Páli  Kassapa Buddha
 Sanskrt  Kasyapa Buddha
 Thajsky  พระกัสสปพุทธเจ้า – Phra Gasap Phutha Džáu
 Khmérsky  ព្រះពុទ្ធ កស្សប
 Vietnamsky  Phật Ca-Diếp

 .

Čtvrtý Buddha má v erbu krávu – Siddhártha Gautama (Siddhattha Gótama)

 Páli  Siddhāttha Gotama
 Sanskrt  गौतम बुद्ध  Siddhartha  Gautama
 Thajsky   พระพุทธเจ้า – Phra Phutha Džáu
 Khmérsky  ព្រះពុទ្ធ គោតម 
 Vietnamsky  Tất-đạt-đa Cồ-đàm

 .

Pátý Buddha má v erbu Nágu – Maitréja

 Páli  Metteyya
 Sanskrt  मैत्रेय  –  Maitreya
 Thajsky  พระศรีอริยเมตไตรย – Phra Srí Arija Metraj
 Khmérsky  ព្រះ អរិយមេត្រី (សិរអារ្យមេត្រី)
 Vietnamsky  Di-lặc (bồ-tát)

.

Oltář pěti Buddhů - Kep - Kambodža
Oltář pěti Buddhů – Kep – Kambodža

.

Pětice Buddhů ve Vadžrjánovém buddhismu

Pokud budete hledat na internetu nějaké další informace, pak po zadání hesla Pět Buddhů, nebo Five Buddhas se Vám na 99,999 % zobrazí odkazy na stránky podávající informace o pětici Buddhů v mahajánovém (vadžrajánovém) Buddhismu. Takzvaní Dhjánibuddhové nebyli nikdy na této planetě zrozeni a ani to nemají nikdy v plánu. Jedná se o úplně jiné bytosti, které s naší pěticí nemají nic společného (no vlastně mají, jsou to také Buddhové).

 .

Pětice Buddhů v mahajánovém a vadžrajánovém Buddhismu
Pětice Buddhů v mahajánovém a vadžrajánovém Buddhismu

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra aneb 308 vepříků zaplatilo životem za prodané pozemky… …

2 komentáře

 1. Ota Veverka

  Budhové následujícího Eonu. Doplnit jméno pátého: Ota 🙂

 2. Petr Šulc

  Dobrý den,
  poprvé jsem se trochu podrobněji podíval na váš web „thajsko-kambodza.cz“ a chtěl bych vám složit hlubokou poklonu. Zejména po prvním zběžném pročtení článků jako „Pětice Buddhů“, „Thajští Arahaté“, „Thajští Bódhisattvové“, nebo „Bohové Thajska a Kambodže“.
  Zabýváte s v nich velmi zasvěceně a přitom přehledně a srozumitelně základními problémy, které jsem po několika prvních letech pobytu (už je to dávno) v jihovýchodní Asii začal chápat jako nejzákladnější pro pochopení historie, života, mentality místních lidí. Trápilo mne jakou představou jsou vybaveni návštěvníci Thajska nejen z kapitol „Náboženství v Thajsku“ v turistických průvodcích, ale i z poměrně solidních publikací o buddhismu. To co jsem teď nalezl ve vašich článcích jsem tenkrát až neuvěřitelně obdobně pořád dokola omílal těm, kteří se mi svěřili do rukou a při různých přednáškách a besedách. Nikdy jsem však nedospěl k takové systematičnosti a důkladnosti, v jaké jste to zpracoval vy a jak jste to dal zájemcům k dispozici.
  Petr Šulc
  http://thajsko.com/statamon/cesivTH/S/sulc/sulc.htm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *