Domů » Buddhismus » Phra Sangkajai – Tlustý a ošklivý arahat

Phra Sangkajai – Tlustý a ošklivý arahat

Morbidně obézní a opravdu ošklivý buddhistický mnich. Většina turistů ho mylně považuje za čínskou nebo barmskou verzi historického Buddhy (Siddhártha Gautama). Většina Thajců sice ví, o koho jde, ale nedokáží ho odlišit od čínského mnicha jménem Putaj (Happy Buddha), tak si ho na 100% spletou s tímto ošklivcem. Kdo to tedy je?

.

Phra Songachai - Wat Chedi Luang - Chiang Mai
Phra Songachai – Wat Chedi Luang – Chiang Mai

Jméno

Phra Sangkajai – พระสังกัจจายน์ – Phra Sang Gat Džáj

Za touto zvláštní postavičkou buddhismu se opravdu skrývá skutečná historická postava. Jedná se o indického asketu vyznávajícím Džinismus jménem Saccakaparibajaka neboli zkráceně Sačaka, který je znám v Thajsku pod jménem Phra Sangkajai nebo Phra Sangkachai.

.

Phra Songachai - Wat Phra Yai - Pattaya
Phra Songachai – Wat Phra Yai – Pattaya

.

Život

Jako současník Buddhy (Siddhártha Gautama) žil ve starověkém městě Vaišálí, které se nachází v dnešním indickém státě Bihár. Sačaka se narodil do velmi bohaté rodiny a celý život prožil jako obrovský boháč. Za svého života se stal známým filozofem a učitelem, jenž se věnoval charitativní činnosti, kterou financoval z vlastních peněz. Hlavně zaopatřoval nejchudší děti a sirotky z celého království.

Jednoho dne Sačaka zorganizoval velkou filozofickou debatu, které se zúčastnil Sačaka, Buddha a Mahávíra (zakladatel Džinismu). Debata měla jediné téma: Která filozofie je nadřazenější té druhé – Džinismus nebo Buddhismus. Na konci debaty se Buddhovi poklonil, uznal svrchovanost jeho filozofie a v podstatě se tímto okamžikem stal Buddhistou.

Buddha ho později ordinoval na mnicha. Sačaka se stával více a více slavným a bohatým. Jako vynikající filozof a učitel dokázal velmi srozumitelně vysvětlovat Buddhovo učení široké veřejnosti. Na jeho přednášku chodili nejen mniši a obyčejní Buddhisté, ale i vyznavači jiných náboženství a duchovních směrů.

Jeho obrovská popularita, v kombinaci s nebývalou fyzickou krásou a miliardovým bohatstvím, vedla některé Buddhovy žáky k určitým rozpakům a žárlivosti. Buddha se rozhodl uklidnit vznikající napětí tím, že všem objasní zdroj (příčinu) Sačakova nesmírného bohatství zveřejněním jeho minulého života.

.

Phra Songachai - Wat Tham Puang -Sakon Nakhon
Phra Songachai – Wat Tham Puang -Sakon Nakhon

.

Předchozí inkarnace

Před 25 Eony, za života Buddhy jménem Kaukaukthan, zasáhla jeho rodnou oblast obrovská povodeň, která zdevastovala celou krajinu. Lidé na pokraji hladomoru požádali Kaukaukthan Buddhu o pomoc. Buddha Kaukaukthan sice mohl využít své magické schopnosti, ale neudělal to. Namísto toho požádal boháče ze širokého okolí o materiální pomoc.

Sačaka byl v této době úspěšný kupec a Buddhův oddaný žák. Na pomoc hladovějícím daroval tolik zrní, že ho muselo odvést 500 vozů tažených voly. Buddha Kaukaukthan poté předpověděl, že kupci Sačakovi se v příštích životech dostane bohatství a hojnosti. Počet takto požehnaných životů bude rovný počtu jednotlivých zrn, které daroval.

Od tohoto okamžiku prožil všechny životy jako úspěšný boháč. Nynější život je jen dalším zrníčkem v řadě inkarnací, která vydržela neuvěřitelných 25 Eonů a stále pokračuje i v tomto vtělení.

Buddha (Siddhártha Gautama) tedy všem objasnil příčinu a na konec Phra Sangačaje pochválil za jeho vynikající výsledky ve vysvětlování vyššího Buddhova učení, tím správným a srozumitelným způsobem.

.

Phra Songachai - Ranong 2005
Phra Songachai – Ranong 2005

.

Obezita

Jak se z tak krásné bytosti s dokonalou karmou stal ošklivý tlusťoch? Existují na to hned 3 verze.

  1. Když byl mladý a pohledný muž, přitahoval spoustu ctitelek, které by se za něj rády provdaly. Jednoho dne jeho krása okouzlila i jistého muže, který se s ním chtěl oženit v domnění, že jde o krásnou ženu. Toto byla poslední kapka… Rozhodl se takto znetvořit, aby od sebe odehnal všechny, kdo za ním chodili jen pro jeho krásu.
  2. Druhá verze tvrdí, že lidé i božské bytosti srovnávali často jeho ušlechtilou krásu s Buddhou (Siddhártha Gautama). Toto srovnání považoval za naprosto nevhodné, a proto se rozhodl takhle „odkrášlit“.
  3. Třetí varianta je moje vlastní, a to že to bylo vše dohromady – jak neodbytné ctitelky, tak srovnávání s Buddhou.

.

Phra Sangachai - Wat Tham Klong Pane - Udon Thani - Thajsko
Phra Sangachai – Wat Tham Klong Pane – Udon Thani – Thajsko

.

Smrt

Sačaka za svého života složil (zkomponoval) Madhupinadika Sútru, neboli první gramatiku jazyka Páli. Pod vedením Buddhy dosáhl nejvyššího osvícení a stal se arahatem. Tímto životem jeho putování Eony končí, vymanil se z inkarnačního koloběhu a po smrti odešel do nirvány. Pro nesčetně následovníků zůstal symbolem mnicha, který dosáhl arahatství a zároveň disponoval bohatstvím miliardáře, který se dobrovolně vzdal svého krásného a atraktivního zevnějšku. Tato symbolika vyústila logicky v uctívání jeho vyobrazení  –  tlustého ošklivce.

.

Phra Songachai - Wat Nam Tok Mae Klang - Chiang Mai
Phra Songachai – Wat Nam Tok Mae Klang – Chiang Mai

.

Sochy a Amulety

25 Eonů být úspěšným miliardářem, to je hodně životů… Miliony a miliony vtělení. Můžeme směle předpokládat, že se věnoval dobročinnosti ve většině životů včetně toho posledního. A jelikož se stal arahatem, tak nad ním již karmické zákony nemají žádnou moc a v nirváně žádné nashromážděné zásluhy nepotřebuje. Všeobecně se tedy věří, že Sačakou nashromážděné obrovské množství zásluh (pozitivní karmy) je dostupné prostřednictvím uctívání jeho soch a nošením jeho amuletů.

.

Dva tisíce let stará socha Phra Songachai, nalezená 1922 v Indii
Dva tisíce let stará socha Phra Songachai, nalezená 1922 v Indii

.

Nejstarší dochovaná soška byla nalezena 1922 v Indii a je 2000 let stará. Měří na výšku 12 cm a na zadní straně je vyryté Sačakovo jméno. V Thajsku je znám jako Phra Sangkajai a počátky jeho uctívání se datují do 10. století.

Phra Sangkajai bývá vyobrazen jako obézní Buddhistický mnich, sedící v polo-lotosovém sedu, který si oběma rukama přidržuje obrovské břicho. Poznáte ho celkem lehce, většinou je nehezký až ošklivý a vždy má černé vlasy podobné Buddhovým.

Tradičně býval uctíván zemědělci, hlavně na začátku jejich sezóny. Dnes se na něj jako na nositele štěstí a prosperity obrací všichni.

.

Putaj - Čínský Buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko
Putaj – Čínský Buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko

.

Doporučení

Pokud Vám Váš průvodce v Thajsku bude o Sačakovi vykládat nějaké pohádky, nebo Vám představí Putaje jako Sačaku, nehádejte se s ním a se Sačakovským klidem a úsměvem mu nechte jeho verzi příběhu…

.

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra aneb 308 vepříků zaplatilo životem za prodané pozemky… …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *