Domů » Buddhismus » Thajské kláštery – pohled zevnitř

Thajské kláštery – pohled zevnitř

My Evropané nemáme ani tušení jak přátelské, nezištné a čisté jsou některé buddhistické kláštery v Thajsku a Kambodže…

Většina turistů se ocitne uvnitř chrámu pouze při zběžné prohlídce, která je součástí organizovaného zájezdu. Tyto kláštery (TOP památky Bangkoku), jenž jsou masově navštěvovány turisty z celého světa, fungují zcela odlišně od běžných místních klášterů, a ty – jsou opět naprosto neporovnatelné s kláštery, které se hlásí k tzv. tradici thajských lesních mnichů.

.

Wat Traimit - Bangkok
Wat Traimit – Bangkok

.

Turisté tedy většinou poznají klášter ve smyslu turistické atrakce, popř. se setkají s nějakou zdegenerovanou formou a podle této zkušenosti hodí do jednoho pytle všech 40.000 ostatních klášterů, včetně těch zdravých a naprosto správně fungujících.

Na jedné straně tu tedy máme zidealizované představy snílků, kteří si přečetli nějaké vznešené knížky o buddhismu v jihovýchodní Asii. A na druhé straně máme typického českého turistu, který již navštívil s cestovkou 7 klášterů!!! A tak je samozřejmě již odborníkem na otázky, jak to tady v tech klášterech vlastně všechno funguje.

.

Milion Buddhistů ve Wat Phra Dhammakaya - Thajsko
Milion Buddhistů ve Wat Phra Dhammakaya – Thajsko

.

Realita je samozřejmě jiná…

I já jsem měl nejprve zidealizované představy z knížek a časopisů. Poté jsem byl samozřejmě ohromen nádherou TOP památek. Načež jsem měl to štěstí poznat fungující zdravé kláštery – a to zevnitř – přímým pobytem. A teprve až na konec jsem poznal ty průměrně, až zcela zdegenerované, jenž toho s Buddhovým učením nemají až tak moc společného.

Na své pouti po klášterech Thajska a Kambodže jsem měl možnost bydlet (prožít nějaký čas) uvnitř všech níže zmiňovaných. Dovoluji si tedy rozdělit thajské a kambodžské kláštery do třech skupin, dle dostupnosti pro cizince jako jsme my.

Běžný turista

se dostane jen do těch, kam jezdí cestovní kanceláře a které fungují více jako pouťová atrakce, než jako svatostánek, naplňující Buddhovy ideály. Tyto kláštery většinou generují obrovské peníze, jež jsou použity rozličným způsobem. V první řadě jsou samozřejmě použity na provoz, údržbu, opravu a rozvoj kláštera.

Otazníkem je, kam jsou odčerpány mnohdy sedmimístné přebytky. Někdy jsou použity na podporu menších, chudších klášterů, někdy se budují školy, meditační centra, je podporováno vzdělání, pomoc chudým a nemocným, ale ,,někdy“ se peníze prostě přesunou na soukromá konta osob, které mají ke klášterní pokladničce nejblíže.

.

Buddhistický mnich cestující v soukromém tryskáči
Thajští buddhističtí mniši cestující soukromým tryskáčem

.

Dlouhodobě pobývající farang

se většinou setká pouze s více nebo méně zdegenerovanou formou buddhismu, ve formě návštěvy nějakého kláštera v místní vesnici nebo městečku. Jsou to takové ty nejběžnější kláštery, kde se po většinu dne nic neděje. Mniši se tam obyčejně snaží tak nějak přežít a zajistit si nějaké finance na živobytí.

Směrem k nirváně se zde většinou postupuje, jen velmi, ale velmi pomalým tempem. Tyto kláštery se hlavně zabývají běžnými bohoslužbami, jako jsou různé ceremonie u příležitosti zásnub, svatby, pohřbu, narození dítěte, položení základního kamene při začátku stavby, svěcením různých předmětů (aut) a podobně.

.

Thajský stařík a Loon
Thajský stařík a Loon, jeden z mnichů, kteří žijí podobně jako Buddha

.

Jeden z 10.000 cizinců

pozná pravý buddhismus ve správně fungujícím klášteře. Tyto kláštery poznáte lehce, zpravidla se hlásí k tradici thajských lesních mnichů a snaží se co možná nejvíce přiblížit k ideálu, který učil Buddha. Ono to vypadá, jako kdybyste je museli hledat stejně jako pověstnou jehlu v kupce sena, ale není to tak strašné, jak to na první pohled vypadá. Jen v Thajsku je takových klášterů více než 2.000, tedy teoreticky každý dvacátý je v pořádku.

Jejich hlavním posláním je pomáhat lidským bytostem na jejich duchovní cestě do nirvány. Na tuto pouť potřebuje každý člověk zabezpečit pouze ty nejzákladnější požadavky, a to v tom nejnutnějším (přiměřeném) množství. Potraviny, ošacení, přístřeší a možnost dodržovat základní hygienu. V takovýchto ,,pravých“ klášterech najdete pouze jednoduché chatky bez postelí, v umyvárně sudy se studenou vodou a jídlo zpravidla pouze jednou denně.

Většinou jsou tyto kláštery na odlehlých místech, v lesích, horách, na břehu řeky, prostě tam, kde je klid na meditaci. Občas je klášter umístěn dokonce uprostřed národního parku a obvykle v areálu nechybí meditační jeskyně nebo alespoň skalní převis. Některé se prezentují jako meditační centra, jež vyučují meditaci pro širokou veřejnost, a jen opravdu pár dokonce nabízí i pravidelné kurzy meditace pro cizince, většinou v angličtině.

.

Wat Tham Puang - meditace jeskyně
Wat Tham Puang – meditace jeskyně

.

Proč jsou takové rozdíly mezi jednotlivými kláštery?

Odpověď je velmi jednoduchá.

Tak jak vypadá a funguje klášter je naprosto totožné s charakterem a osobností opata.

Všichni buddhističtí mniši jsou si v podstatě rovni, ale opat je ve svém klášteře takový menší polobůh. Jak to opat zamýšlí – tak to prostě bude.

Pokud je opat vzdělaný

do kláštera se stahují mniši učitelé a mniši toužící po vzdělání. Klášter provozuje školu a šíří vzdělanost. Chudý klášter na vesnici zakládá na svém pozemku jednoduchou obecní školu, bohatý klášter v Bangkoku zakládá buddhistickou univerzitu. Mniši, kteří nepreferují vzdělanost, se přesunují do jiných klášterů

.

Nejvyšší čedí Thajska - Wat Dhammamongkol
Nejvyšší čedí Thajska – Wat Dhammamongkol

.

Pokud je opat doktor

zakládá se zde opět v závislosti na přísunu financí ošetřovna, nemocnice, nebo vzdělávací centrum pro doktory a ošetřovatele.

.

Wat Pra Baht Nam Phu který se stará o nemocné AIDS
Wat Pra Baht Nam Phu který se stará o nemocné AIDS

.

Pokud je opat pravým následovníkem Buddhy

pak je klášter veden ve stylu tradice lesních mnichů. Mniši i veřejnost jsou vedeni po duchovní cestě blíže k nirváně a hlavní důraz je kladen na meditaci. Zakládají se meditační centra, odlehlé poustevny, provozují se kurzy meditace atd.

.

Meditační hala Wat Suan Mokkh - Thajsko
Meditační hala Wat Suan Mokkh – Thajsko

.

Pokud je opat vegetarián

pak věřící darují mnichům pouze vegetariánskou stravu a mniši masožrouti takovýto klášter hromadně opouští.

.

Pohled na celé meditační centrum - Wat Dipabhávan - Ko Samui - Thajsko
Pohled na celé meditační centrum – Wat Dipabhávan – Ko Samui – Thajsko

.

Pokud je opat zlatokop,

stává se většinou opatem zajímavého chrámu v turistickém centru nebo v Bangkoku. Klášter je plný atrakcí a zajímavostí, jež přitahují turisty, boháče a hlavně peníze. Mniši mající potřebu zbohatnout se stahují sem, ostatní taková místa minou obloukem.

.

Čínský buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko
Čínský buddha Wat Plai Laem Ko Samui Thajsko

.

Pokud je opat neschopný lempl, lenoch a budižkničemu,

pak se klášter rozpadá, je špinavý, plný odpadků a mnichů, kteří se stali mnichy hlavně z lenosti. Celý den se válí, spí, hrají hry na telefonu a zajímají se hlavně o to, kolik jste jim přinesli jídla a kolik jste hodili do klášterní kasičky. Někdy jsou takový mniši zapleteni i do obchodu s narkotiky či jiné trestné činnosti. Občas jsou i takoví ,,jako“ mniši přistiženi při krádežích či sexuálních aktivitách.

.

Thajský mnich ve vězení, zatčený pro opilost
Thajský mnich ve vězení, zatčený pro opilost

.

Samozřejmě v novinách a na internetu se nikdy nedočtete o těch tisících mnichů kteří v tichu a ústraní žijí čistým životem, velmi podobným jako žil Buddha. V bulváru se dočtete pouze o opilém nebo souložícím mnichovi, u kterého již bohužel nikdo neřeší, jestli je to narkoman, jenž byl teprve před týdnem ordinován na mnicha a nebo nenapravitelný gauner, který vylezl před měsícem z vězení.

Ať už máte zkušenost s buddhistickými mnichy a kláštery jakékoliv,

nikdy je, prosím, neházejte všechny do jednoho pytle,

není to spravedlivé vůči ostatním…

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra

Prasečí Holocaust II. Wat Klang Bang Phra aneb 308 vepříků zaplatilo životem za prodané pozemky… …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *