Domů » Zajímavosti » Hadi I.

Hadi I.

Článek je věnován všem, kteří se chystají do Thajska nebo Kambodži

a mají obavy z blízkého setkání s nějakým tím hadíčkem.

Strach z pavouků a hadů je u nás Evropanů naprosto normální, nebo lépe řečeno velmi běžný. Na jednu stranu musím souhlasit, že zde v tropech tito nebezpeční živočichové opravdu žijí, na druhou stranu jsem zde za deset let nepotkal jediného turistu, který by zažil vážný problém s hady.

Pavouka, který by byl jedovatý, takovou tu chlupatou tarantuli jsem zde potkal jen v ZOO v teráriu, a to jsem několik měsíců bydlel v chatce uprostřed džungle v národním parku.

Hada, i jedovatého můžete potkat prakticky kdykoliv a kdekoliv, neexistuje místo, kde bych vsadil krk, že tam rozhodně k setkání nedojde. Všechna moje vzácná setkání s hady proběhla zatím vždy stejně:

 1. Had nás vidí mnohem lépe a většinou zmizí pryč dříve, než ho zaregistrujeme. Hadi jsou velmi dobře maskovaní, v přírodě skoro neviditelní. My jsme barevní a lehce viditelní na sto metrů.
 2. Když už dojde k setkání, nikdy jsem se nesetkal s agresivitou. Had se vždy zastavil a čekal, co udělám.
 3. Já neudělal nic, a tak se had otočil a odplazil se.
 4. Pokud had dlouho čekal, vzdálil jsem se já. Po mém klidném ústupu had pokračoval ve své pouti.

.

Ko Chang 2006 Had většinou není vidět - najdete jeho hlavu
Ko Chang 2006 had většinou není vidět – najdete jeho hlavu

.

Doporučuji nekazit si dovolenou strachem z hadů. Náš strach naopak takovéto setkání přitahuje (mluvím z vlastí zkušenosti). Dívejte se pod nohy, kam šlapete, většinou je tam rozbitý chodník, ale někdy zde může ležet i nějaký ten živočich (žába, gekonek, velký hmyz nebo opilý turista). My máme panický strach jít hodinu v džungli po vyšlapané cestičce a vzápětí potkáme thajské děti, jak celé odpoledne skotačí a bezstarostně si hrají bosky v trávě.

Setkání:

Pokud už dojde k setkání, zachovejte klid a k hadovi se nepřibližujte, on o Váši přítomnost nikdy nestojí. Někdy se ovšem stane, že had leží a odpočívá, přičemž nevěnuje pozornost okolí. Takový zamyšlený, relaxující plaz Vás zaregistruje, až když už je pozdě, vlastně až když už dojde k těsnému kontaktu.

Takovéto blízké setkání u mne vždy proběhlo oboustrannou sérií drobných infarktů, obrovským úlekem, prvotní neschopností se pohnout a zvýšením tlaku na hodnoty přibližně 380/220. U hada se to projevilo podobně, jen s tím rozdílem, že on okamžitě a bleskurychle zmizel. Prostě se vyděsil stejně jako já a se smrtelným strachem se snažil co nejrychleji vzdálit.

V džungli národního parku Phu Pa Lek jsem málem šlápl na velkého hada, který pelášil pryč neuvěřitelnou rychlostí unaveného zajíce, až za ním létalo do vzduchu suché listí. Šance, že potkáte v Thajsku volně žijícího hada, je velmi malá, přesto může k setkání dojít prakticky kdykoliv a kdekoliv (v džungli, na silnici, při koupání v moři, při potápění, v národním parku v centru Bangkoku, nebo doma v koupelně).

Já jsem za 10 let potkal asi 50 hadů (viz moje fotografie v článku), Pavel Bergman za 5 let potkal jenom 2. Toho druhého společně se mnou. Podle mne je to přímo úměrné tomu, jak moc se jich bojíte. Já měl dříve fobii a ta je přitahovala tak, že jsem jednou v Krabi zažil 3 setkání za jediný den.

V pokračování tohoto článku popisuji tu nejvzácnější variantu, se kterou naštěstí nemám žádnou zkušenost – kousnutí a uštknutí, včetně postupu první pomoci, důležitá telefonní čísla i rady, co v žádném případě nedělat.

.

Ranong 2005 užovka v jeskyni
Ranong 2005 užovka v jeskyni

.

Krabi 2006 hadí farma - ještě mám fobii
Krabi 2006 hadí farma – ještě mám fobii

.

.

Ko Lipe 2006 mezera v podlaze chatky
Ko Lipe 2006 mezera v podlaze chatky
.
 Ko Panghan 2005 hodinu stará svlečka v koupelně

Ko Panghan 2005 hodinu stará svlečka v koupelně
.
Ko Similan 2008 šnorchlování s vodnářem
Ko Similan 2008 šnorchlování s vodnářem
.
Ko Samui 2009 -Wat Dipabhavan
Ko Samui 2009 -Wat Dipabhavan
.
Ko Chang 2006 v moři
Ko Chang 2006 v moři
.

Máte nějaké zajímavé zážitky s hady v Thajsku či Kambodži?

Podělte se o ně s ostatními.

Napište mi je do komentáře a já je zveřejním v samostatném článku.

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Bambusové housenky – Smažený hmyz IV.

Bambusové housenky Stejně jako u Bource morušového se nejedná o červy, ale o 3 až …

3 komentáře

 1. Hezky clanek, ale nemuzu souhlasit hned s uvodem. Bydlim na Phuketu 10metru od hlavni cesty a uz 3x jsem mel kralovskou kobru na zahrade. Jednou temer kousla mne a zbyvajci 2 kously meho psa.

  • To mi ani nehovor, ja idem o 2 týždne prvý krát do Thajska na Phuket a mám megafobiu z hadov, žiab, varanov atd😂

  • Haha, ano to je možné. Phuket a například Ko Phangan jsou jedny z mála Thajských ostrovů, kde Královská kobra opravdu žije. Setkání je možné, ovšem Viktore, předpokládám že na Phuketu bydlíš déle než 10 let, tudíž jde o 3 setkání za 10 let. Nebo se mýlím?
   A k tomu prvnímu odstavci se kterým nesouhlasíš. Píšu tam, že jsem ještě nepotkal turistu, který by měl závažný problém. To je přeci pravda.
   1. Za závažný problém považuji uštknutí s hospitalizací a vážným ohrožením života.
   2.Mluvím o turistovi, a to my přeci nejsme. My jsme farangové, kteří zde žijí dlouhodobě.
   3.Nevzpomínám si že bychom se potkali, nebo ano? Možná na Samui?
   Přeji hodně štěstí při dalším setkání s kobrou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *