Domů » Zajímavosti » Létající hadi III.
Létající hadi

Létající hadi III.

LÉTAJÍCÍ HADI

Tropická krajina jakou je Thajsko je opředena spoustou mýtů, výmyslů a nesmyslů, kterým kupodivu většina populace lehce uvěří a následně trvá na tom, že jde o stoprocentní pravdu. Velmi vzácně se však vyskytují i opačné případy, kdy pravdivé informaci není nikdo ochoten uvěřit. Typickým příkladem jsou Létající hadi.

Bojga je typický stromový had, který je v zeleném listoví takřka neviditelný. Setkání s tímto zeleným fešákem většinou ani nezaregistrujete. Zpozorovat ho můžete pouze na betonu nebo na kontrastním kmeni stromu, či palmy.

.

Létající hadi
Bojga – Ko Samui

.

Fóbie

V době, kdy jsem ještě trpěl velmi silnou Ofidiofóbií (strachem z hadů) jsem potkával hady velmi často. Tohoto zelenáče jsem samozřejmě potkal v Thajsku mnohokrát, jde o velmi rozšířený, běžný druh. Ale leteckou show, jsem měl možnost shlédnout pouze jednou, v meditačním klášteře Wat Suan Mokh.

Tehdy jsem se účastnil čtrnáctidenního meditačního kurzu a během přestávky jsem na kmeni stromu objevil Bojgu. Nemusím asi popisovat jaké to je, když trpíte velmi silnou fóbií a náhle zjistíte, že 50 cm od Vás odpočívá na kmeni stromu zelený hadík, a to zrovna ve výšce hrudníku.

Prvotní šok a infarktu podobný stav vystřídalo rozhodnutí strávit s hadem co možná nejvíce času a pozorovat emoce, které mi vyvolává a zkusit je ovládnout. Až na mírné zklidnění se žádné pronikavé zlepšení nedostavilo – hady jsem v té době prostě k smrti nenáviděl.

Najednou se dal had do pohybu, a začal zvolna stoupat po kmeni. Stále jsem ho pozoroval a začínal mít obavy aby náhodou nespadl někomu na hlavu. Při pobytu v Thajsku jsem se snažil vždy dívat kam šlapu, abych na nějakého hadíka nešlápl. Později jsem začal pozorovat i okolní stromy, keře a zdi abych se k nějakému plazivci nepřiblížil příliš blízko.

Had vystoupal asi do desetimetrové výše a „spadl“ na zem, jen několik metrů od procházejících lidí. Tenkrát jsem zažil ukrutný šok! Tak já ve své fóbii neustále pozoruji zem a okolí do výše dvou metrů a přitom mi klidně může takovýto zelenáč skočit za krk? Je to vůbec možné, že tady žije i takhle nemotorný plaz???

.

Létající hadi
Bojga za letu

.

Dnes již vím, že se jedná o tzv. „Létajícího hada“ který takovéto atrakce předvádí naprosto běžně. Nejedná se tedy o nehodu ukončenou volným pádem ale o zcela rutinní a promyšlené plachtění.

Bojga

nedokáže vzlétnout jako pták, v podstatě dokáže jen určitým způsobem doplachtit ze stromu na strom, či na zem. Za letu had zploští břicho, roztáhne žebra, a velmi rychle se pohybuje přibližně jako při plavání. Tímto způsobem dokáže doplachtit až 30 metrů.

Had je velmi klidný, není to žádný teritoriální agresor. Většinou loví ještěrky a o lidi nejeví zájem. Někdy bývá označován jako jedovatý a někdy jako nejedovatý. Tento rozpor pramení ze zadního umístění jedových zubů, které disponují tak slabým jedem, že had není pro člověka nebezpečný. Z létajícího hada tedy nemusíte mít obavy. Skutečně existuje, skutečně létá, ale ne proto, aby někomu schválně přistál na klobouku, natož aby někomu ihned po přistání zákeřně pokousal kšiltovku.

.

Létající hadi
Sakon Nakhon 2012 tenhle zelenáč přerušil moji meditaci

Názvy

Česky  Bojga Zlatá

Anglicky

golden tree snake

ornate flying snake

golden flying snake 

Latinsky Chrysopelea ornata
 Thajsky – งูเขียวพระอินทร์ Ngů Khíjau Phra Inthh
 Khmérsky

.

.

Máte nějaké zajímavé zážitky s hady v Thajsku či Kambodži?

Podělte se o ně s ostatními.

Napište mi je do komentáře a já je zveřejním v samostatném článku.

Odkazy:

Létající hadi
wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Pohřeb Thajského Krále

Pohřeb Thajského Krále

Královské pohřební ceremonie jsou plánovány na 25. až 29.10.2017 Královský kremační obřad a poslední rozloučení …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *