Domů » Zvířata a rostliny » Mořští Hadi IV.
Mořští Hadi

Mořští Hadi IV.

Mořští hadi zde skutečně žijí.

Tedy nejen v Thajsku a Kambodži ale i ve všech tropických a subtropických mořích. Svého času jsem si nebyl jistý jestli se nejedná jen o takovou děsivou pověru. Nejedná… Potkat je ale není až tak úplně běžné. Sám jsem jich tu za 15 let potkal v moři asi 15. Pět při šnorchlování a 10 během potápění. Všechna setkání se odehrála v odlehlých oblastech, u málo navštěvovaných ostrůvků.

Mořští Hadi
Vlnožil užovkový Similany 2009

Vlnožil Užovkový

V Thajsku a Kambodži, nejčastěji v mělkých vodách u korálových útesů, potkáte pouze tento druh pruhovaného vodnáře. Vlnožil Užovkový je nejméně agresivní a nejvíce flegmatický had, kterého jsem kdy potkal. V podstatě nikdy mi při šnorchlování, nebo při potápění nevěnoval ani vteřinu pozornosti. Vždy mne nechal přiblížit, aniž by o mne projevil sebemenší zájem.

Samozřejmě doporučuji se nepřibližovat, jedná se o hada disponujícího velmi silným jedem, schopným usmrtit člověka. Jeho jed je dokonce silnější než obávané kobry. Vlnožil ale nikdy neútočí a svůj jed používá jen velmi zřídka. Navíc má malé zoubky. Uštknout člověka dokáže pouze v ohrožení života – kdyby jste mu třeba bránili ve vynoření, které nutně potřebuje na nádech.

Vlnožil dorůstá maximálně do délky jednoho metru a jako jeden z mála mořských hadů je schopen přežít i na souši, kde ho klidně můžete také potkat. Na souši totiž klade vajíčka. Vlnožil je velmi podobný naprosto neškodné rybě jménem Hadař příčnopruhý. Rozeznáte je lehce, mořští hadi mají vždy zploštělý ocas a nemají ploutve – ani prsní ani hřbetní.

.

Mořští Hadi
Vlnožil užovkový, mořský had má plochý ocas

.

Mořští Hadi
Vlnožil užovkový – mořský had nemá ploutve

.

Mořští Hadi
Ryba, úhoř, Hadař příčnopruhý

.

Mořští hadi jsou velmi zvláštní skupinou hadů. Přestože většina prožije celý život v moři, nejsou to praví mořští živočichové. Nemají žábry, dýchají plícemi, a tak se musí alespoň jednou za hodinu nadechnout. Hlavu mívají malou, kvůli aerodynamice, a konec ocasu mají plochý jako ploutev. V podstatě všichni mořští hadi jsou velmi jedovatí – dokonce se řadí mezi ty nejjedovatější hady planety.

Při návštěvě Thajska nebo Kambodže, se rozhodně nemusíte bát vkročit do moře. Vlnožilové se o lidi vůbec nestarají a rozhodně netráví volný čas tím, že by v turistickém letovisku čekali na faranga, kterému by se ihned po vnoření do vody zakousli do plavek.

Názvy

Česky  Vlnožil Užovkový
 

Anglicky

Banded Sea Krait,

Colubrine Sea Krait

Yellow-lipped Sea Krait

Slovensky Ploskochvost užovkový 
Latinsky Laticauda colubrina 
 Thajsky – งูสมิงทะเลปากเหลือง Ngů Saming Thalé Pák Lhuang
 Khmérsky
 Vietnamsky Rắn cạp nia biển

.

.

.

.

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

.

Máte nějaké zajímavé zážitky s hady v Thajsku či Kambodži?

Podělte se o ně s ostatními.

Napište mi je do komentáře a já je zveřejním v samostatném článku.

Odkazy:

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *