Domů » Kambodža » Kambodžské ostrovy
Kambodžské ostrovy

Kambodžské ostrovy

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Kambodžské ostrovy mohou lehce oživit vzpomínky na známé thajské turistické destinace z doby před dvaceti až třiceti lety.

Na Kambodžu má většina lidí nesprávný náhled. Neprávem ji považují za nebezpečnou zemi v níž se dosud vedou nějaké válečné konflikty, což samozřejmě není pravda. Kambodža je dle mého názoru velmi svobodná a bezpečná krajina, jež dokáže nabídnout nezapomenutelnou dovolenou pro turisty a cestovatele všech cenových kategorií.

Nejnavštěvovanějším místem v Kambodži je bezesporu město Siem Reap, v jehož okolí jsou starobylé chrámy města Angkor. Méně známé je největší sladkovodní jezero v Jihovýchodní Asii jménem Tonle Sap včetně tzv. Plovoucích vesnic. Kambodža má také krásné vodopády v mnoha národních parcích, například v Kulenských horách, nebo v Mondulkiri. Velmi málo turistů si v hlavním městě prohlédne královský palác, a jen pár cestovatelů navštíví velmi vzácné sladkovodní delfíny obývající hluboké tůně řeky Mekong.

Ostrov – កោះ – Koh

Kambodžské ostrovy mají doposud punc čisté a nedotčené přírodní krásy. Zatímco ty nejmenší jsou ještě člověkem nedotčené, na těch největších se právě nyní začínají budovat hotely, resorty a turisty požadovaná infrastruktura. Většina kambodžských ostrovů disponuje přírodní krásou která určitě stojí za odpolední návštěvu, či dlouhodobý pobyt.

Thajský záliv – ឈូងសមុទ្រសៀម – Čůng Samot Siem

Všechny mořské ostrovy se nachází  v jihozápadní části Kambodžského království. Konkrétně v Thajském zálivu Jihočínského moře, které patří k Tichému oceánu. Skoro všechny ostrovy mají více jak jeden název, a jak už to v těchto končinách bývá zvykem, najdou se několikrát i 2 ostrovy se shodným jménem (např: 2x Koh Moul). Většina je součástí nějakého souostroví a je poměrně lehce dosažitelná lodí z pevniny.

Kambodžské ostrovy se dělí na 3 skupiny:

 • Jižní – které jsou nejvíce atraktivní pro turisty.
 • Severní – jejichž pobřeží tvoří většinou mangrovy.
 • Vnitrozemské – na řece Mekong, Tonle Sap a jezeře Tonle Sap.

Jižní ostrovy

Na ostrovech jižní skupiny najdeme hory a skalnaté pobřeží jež tvoří pískovcový masiv a balvany. Bílý písek na plážích má vysoký obsah křemíku a při tření (při chůzi) specificky vrže či „křupe“. Mnoho pláží má světle žlutý písek a jen na velmi málo ostrovech ležících těsně u pobřeží jsou mangrovy. Nejvíce známý je ostrov Koh Rong s rozlohou 78 Km². Mne asi nejvíce oslovil Koh Rong Sanloem.

Kambodžské ostrovy
Kambodžské ostrovy – jižní skupina

.

Co tedy můžeme na (jižních) ostrovech očekávat?

 • Čisté moře s dobrou viditelností a množstvím života. Barva moře je od pobřežní světle tyrkysově modré až po temně zelenou hlubinu.
 • Liduprázdné pláže s jemným pískem. Barva písku je na většině míst od čistě bílé až po světle žlutou.
 • Hornaté vnitrozemí pokryté původní neprůchodnou zelenou džunglí
 • Laciné ubytování v jednoduchých bungalovech bez klimatizace. Většina je postavena ze dřeva se střechou z palmových listů.
 • Laciné restaurace nabízející čerstvé ryby, krevety, olihně (kalamáry) a mušle.
 • Příjemné a usměvavé místní obyvatele.
 • Mořský život – pobřežní krabi, barevné rybky, hvězdice, menší kolonie korálů, ale i mořské koníky a v noci světélkující plankton.

Co na Kambodžských ostrovech zatím nemůžeme očekávat?

 • Letiště.
 • Nemocnice.
 • Silnice.
 • Nákupní a zábavní centra.
 • Bankomaty.
 • Rychlý a stabilní internet.
 • Laciné ubytování v pokojích s klimatizací. Klimatizaci mají zatím jen ty nejdražší resorty.
 • Množství fakultativních výletů do okolí.

Severní ostrovy

Severní skupina ostrovů má na východním pobřeží většinou mangrovy, a méně písečných pláží. Bez atraktivních písečných pláží jsou ostrovy pro většinu turistů nezajímavé. Nejznámější je Koh Kong s rozlohou 105 km².

Kambodžské ostrovy
Kambodžské ostrovy – severní skupina

Vnitrozemské ostrovy

V Kambodži se také nachází přibližně stovka ostrovů, jež jsou vnitrozemské. Jejich tvar a rozloha se mění dle ročního období, hlavně díky monzunu jež v létě prudce zvedá hladinu Mekongu, následně řeky Tonle Sap a jezera Tonle Sap. Asi nejznámějším ostrovem je Koh Dach, který má rozlohu 30 Km² a je vzdálen od hlavního města Phnom Penh pouhých 5 Km.

Kambodžské ostrovy
Ko Dach, Koh Oknha Tei nedaleko Phnom Penh

.

Kambodžské ostrovy se právě nyní začínají měnit. Někde pomalu a pozvolna mění citlivým způsobem nedotčenou přírodu, na omezenou turistickou destinaci. Někde se do budování pustili ve velkém stylu a ostrov již upravují bagry a buldozery. Doporučuji je navštívit, než budou pokryté civilizací.

O těch nejzajímavějších se dočtete v následujícím článku:

Kambodžské ostrovy TOP 10

Odkazy:

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Kambodžské ostrovy TOP 10

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další! Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a …