Photo 2014 Ota Veverka

Kambodža s českým fotografem a průvodcem

   Tropická Kambodža, skýtá bezpočet skvělých fotografických příležitostí. Od fotografování ve starověkých chrámech, přes pestrý život ve městech až po tropickou krajinu a klidný život na vesnici s množstvím různých řemesel a zemědělskými pracemi, z nichž mnohé se dodnes vykonávají ručně. Vzhledem k tropickému klimatu se krajina neustále a velmi rychle měni. V suchém období místy až vyprahlá země se s příchodem dešťů v několika dnech změní v džungli zarostlou bujnou vegetací, která je v některých místech neprůchodná kvůli každoročním záplavám.

Kambodža s fotografem - Bayon
Kambodža s fotografem – Bayon

    Hlavním lákadlem jsou pro většinu turistů starověké khmerské chrámy. Je to zejména největší chrám na světě Angkor Vat a další přilehlé chrámy v Angkorském archeologickém parku, místo hojně navštěvované turisty z celého světa. Východ slunce nad Angkor Watem, zejména v monzunovém období, patří k zážitkům, na které nezapomenete celý život.

Angkor Wat
Angkor Wat

    Méně známé, ale o to více fotograficky zajímavé jsou naprosto opuštěné angkorské chrámy a starověká města dodnes ukrytá v džungli, kde zpravidla nepotkáte nikoho jiného než místní obyvatele. Domorodci jsou však vždy usměvaví, přátelští a pohostinní.

Kambodža s fotografem - západní brána
Kambodža s fotografem – Západní brána starověkého města Angkor Thom

    K takovým místům patří například starověká města Koh Ker, Banteay Cchmar, anebo Sambor Prei Kuk. Nicméně, fotografy krajináře budou vice zajímat jiná místa než jen staré chrámové stavby. K nejpoutavějším patří Kulenské a Kardamomské hory, Anlong Veng, nádherná krajina kolem města Pailin a samozřejmě pohoří v provincii Ratanakiri, kde v odlehlých pralesních oblastech lze dodnes nalézt horské kmeny, téměř nedotčené civilizací.

Kambodža s fotografem - Ta Phrom
Kambodža s fotografem – Ta Phrom

   Na své si lovci snímků přijdou i v přímořských oblastech kolem měst Kep a Kampot, kde naleznou pepřovníkové plantáže a v blízkých kopcích jeskynní labyrinty s dva tisíce let starými religiozními památkami. V okolí města Koh Kong objeví nádherné lesní scenerie s horskými vodopády, případně si mohou oddechnout na stejnojmenném ostrově s jeho panenskými plážemi.

Kambodža s fotografem - Děti v tradičních kostýmech z indického eposu Ramajana, pózují pro turisty před centrální věží Angkor Vatu.
Kambodža s fotografem – Děti v tradičních kostýmech z indického eposu Ramajana, pózují pro turisty před centrální věží Angkor Vatu.

    Jako zkušený fotograf a průvodce, který v Kambodži žije již osm let, nabízím své služby i vám, kteří máte zájem se naučit fotografovat, anebo potřebujete někoho, kdo by vám ukázal Kambodžu fotogenickou. Pro začátečníky i pokročilé a profesionální fotografy, to nejlepší ze země divů.

Kambodža s fotografem - Ta Prohm
Kambodža s fotografem – Ta Prohm

Chrám Bayon je proslulý především svými obrovskými tvářemi Buddhy, vytesanými do pískovcových bloků.

Tváře Bayonu
Tváře Bayonu

Pohledem na jihovýchodní stranu Bayonu s dokonale zachovanými lvy a nágami.

Kambodža s fotografem - Nágy v Bayonu
Kambodža s fotografem – Nágy v Bayonu

   Takovou nádheru lze zažít nejen v nezapomenutelném Angkor Vatu, ale zcela jednoduše na venkově. Jediné, co je k tomu potřeba, je stativ, připravený fotoaparát, a samozřejmě, být ve správný čas na správném místě.

Kambodža s fotografem - Východ Slunce
Kambodža s fotografem – Východ slunce

    Na venkově se Khmerové zabývají mnoha různými řemesly, velmi často prováděnými staletí starými postupy, které se dodnes téměř nezměnily. Můžete si je nejenom vyfotit, ale i vyzkoušet. Babička na snímku válí vonné tyčinky, stejně jako to dělali její předkové. Je jí osmdesát pět let a přál bych vám mít její energii.

Kambodža s fotografem - Ruční výroba vonných tyčinek
Kambodža s fotografem – Ruční výroba vonných tyčinek

 

Kambodža s fotografem - Angkor
Kambodža s fotografem – Angkor Wat

Ota Veverka
Siem Reap
Kambodža
+855 11 380421
otaphototours@gmail.com