Kambodža - Wat Kultoteng - Buddhistický mnich Mettá
Kambodža - Wat Kultoteng - Buddhistický mnich Mettá

Meditační pobyty v klášterech

 

Pokud již máte za sebou několik retreatů, potom jste jistě (stejně jako já před lety) zatoužili po něčem „opravdovém“. retreat v meditačním centru je vynikající, úžasná a prospěšná životní zkušenost, ale je to jen jeden ze stupínků k Nirváně.

Veškeré retreaty v Thajsku  (i ty které jsou nevýdělečné) jsou organizovány pro nás pro bílé turisty (farangy). Na retreatu je všechno v angličtině a vše je pro nás (stejně jako pro malé děti) uchystáno a připraveno – já tomu říkám „Laboratorní podmínky“. Pokud chcete zažít, jak vypadá život běžných  buddhistických mnichů v thajském nebo kambodžském klášteře – pak jste u zdroje potřebných informací.

Jen za rok 2012 jsem strávil životem v různých klášterech v Thajsku a Kambodže více jak 60 dní. Již jsem si pracně vybudoval přístup do několika klášterů, kde jsem kdykoli vřele vítán – některé jsou velké – 100 i více mnichů, některé jsou malinkaté 3 – 4 mniši, některé jsou poblíž města, některé na konci vesnice a některé v horách daleko od všeho (co tak nutně potřebujeme k životu).

.

Thajský mnich - učitel meditace Loon
Thajský mnich – učitel meditace Loon

.

Tento program je samozřejmě pro každého. Nezáleží na tom jaké máte zkušenosti. Samozřejmě je lepší pokud jste již prošli nějaký ten Retreat, ale není to podmínkou. Jisté omezení je jen pro ženy. Ve velkých klášterech je vždy oddělený prostor pro ubytování žen – oddělenost ubytování trochu komplikuje komunikaci během pobytu (ale i to je již vyzkoušeno). V malinkých klášterech tyto „ženské prostory“ chybí a tak jediným řešením je ubytování za zdmi kláštera.

Tento pobyt je možné spojit s výukou meditace v češtině.

.

Wat Tham Puang - meditace jeskyně
Wat Tham Puang – meditace jeskyně

Odkazy: