Wat Dhammamongkol

Jen stěží lze uvěřit, že tak zajímavý komplex  jako Wat Dhammamongkol byl vybudován pouze pod vedením jednoho jediného mnicha

Svoji duchovní cestu k osvícení započal Phra Viriyang (Luang Phor Viriyang, Phra Khru Yanviriya nebo Phra Tham Mongkolyarn) ve věku okolo 12ti let. Tehdy se mu staly dvě zvláštní příhody, jež ovlivnily celý jeho osud.

1932

Příhoda první – Kamarádka Kim

Phra Viriyang měl kamarádku Kim, většinu volného času trávili společně při dětských hrách. Jednoho dne byl Phra Viriyang požádán, zda by večer doprovodil Kim do kláštera.

Tehdy děti neměly školu jako dnes a o vzdělání se staral pouze vesnický klášter. Phra Viriyang nechtěl jít, jeho otec ho již naučil číst a psát doma, a tak raději přemlouval Kim, aby zůstali spolu venku. Phra Viriyang se nakonec samozřejmě od dívky nechal přemluvit a doprovodil ji na výuku do místního kláštera. 

Výuka začínala v 8 hodin večer a trvala až do půlnoci. Chlapci se do kláštera vůbec nechtělo, ale mohl si vybrat: buď bude večer sám, a nebo s dívkou v klášteře. Jakmile se spolu v klášteře posadili, ihned je opat (učitel) upozornil, že v klášteře musí sedět chlapci a dívky odděleně. 

To byla pro Phra Viriyang poslední kapka.

Nejen že se musel trmácet do kláštera, ale uvnitř nemůže být se svojí Kim! Chlapec se urazil a chtěl odejít, ale nakonec se rozhodl, že na Kim počká, a posadil se dozadu do rohu klášterní budovy.

Ihned se začal nudit, a to zde musel přečkat ještě 4 hodiny…  Zavřel oči a potichu si začal opakovat: Už sem nikdy nepřijdu, už sem nikdy nepřijdu, už sem nikdy nepřijdu, už sem nikdy nepřijdu, už sem nikdy nepřijdu, už sem nikdy nepřijdu, už sem nikdy nepřijdu…

Náhle se stalo něco nečekaného. Jeho duše opustila tělo. Najednou mohl vidět z výšky svoje tělo, mohl vidět oblohu, okolní krajinu, dokonce viděl i pod vodní hladinu. Jeho duše mohla volně putovat prostorem, vidět věci normálnímu zraku skryté, a to i v naprosté tmě.

O půlnoci otevřel oči, právě když končila výuka. Okamžitě šel k opatovi a pověděl mu, co se stalo. Opat byl velmi překvapen, vysvětlil chlapci, že to co dělal byla vlastně meditace, ve které opakoval několik slov jako mantru. Podivil se, že chlapec bez jakéhokoliv vzdělání a bez učitele dosáhl meditační úrovně, které mnoho mnichů nedosáhne ani po deseti letech intenzivní praxe.

Tehdy  Phra Viriyang pochopil, že meditace je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu pohlaví, věku, stupně vzdělání nebo rasy. Tento prožitek a pochopení ho ovlivnilo na celý život.

1933

Příhoda druhá – Pokusný Buvol 

Jako malý musel doma velmi tvrdě pracovat. Jednoho dne večer byl velmi unavený, vyčerpaný a při práci náhle omdlel. Hodinu byl v bezvědomí a poté zjistil, že jeho tělo je celkově ochrnuté. Celý měsíc se rodiče snažili zajistit mu pomoc, ale doktoři a jiní odborníci nevěděli, jak jej vyléčit. Jednoho dne udělal chlapec tichý slib: 

Jestliže se uzdravím, zasvětím celý svůj život zlepšení lidské společnosti (zdokonalení lidstva).

Sedm dní poté přišel do vesnice asketa oblečený v bílém oděvu a navrhl otci, že chlapce vyléčí. Otec odpověděl, že je nevyléčitelný, ale že se o to samozřejmě může pokusit. Asketa se sklonil k chlapci a zašeptal mu do ucha: ,,Slyšel jsem tvůj tichý slib.“  Poté vyzval chlapce, aby tento slib zopakoval nahlas. Phra Viriyang si pomyslel, že jestliže asketa zná jeho slib o kterém nikdo neví, pak určitě ovládá nějakou magii a mohl by mu pomoci. Slib tedy zopakoval nahlas.

Asketa něco rozžvýkal v ústech a třikrát po sobě to vyprskl na chlapcovo tělo. Ochrnutí zcela zmizelo, Phra Viriyang byl opět schopen pohybu a brzy dokázal i běhat. Ochrnutí bylo zcela vyléčeno.

Druhý den ráno se asketa vrátil a požádal chlapce, aby podruhé zopakoval slib. Poté mu řekl, že se sejdou odpoledne v místním chrámu. Tam vyzval asketa chlapce, aby potřetí zopakoval svůj slib. Poté spolu odešli do nedalekého lesíka, kde potkali buvola.

Asketa nečekaně vytáhl nůž a buvolovi uřízl ocas. Poté odříkával posvátné mantry a ocas mu opět ,,připojil“ zpět. Buvol vypadal spokojeně, jako kdyby ani celou záležitost s amputací a opětným připojením ocasu nezaregistroval.

Asketa tuto modlitbu (mantru) chlapce naučil. Když ji znal zpaměti, musel učinit slib, že ji bude opakovat každý den po dobu příštích deseti let. Pokud by jen jeden den vynechal, bude muset začít znovu. Phra Viriyang slib učinil (a poté dodržel), načež asketa odešel a již se více nevrátil.

.

Phra Viriyang jako novic a čerstvě ordinovaný mnich
Phra Viriyang jako novic a čerstvě ordinovaný mnich

.

Phra Viriyang začal chodit pravidelně do školy, kde mimo jiné studoval jazyk páli. V 15ti letech se stal novicem (začal chodit v bílém) a v 19 letech byl ordinován na mnicha. Následujících dvacet let žil Phra Viriyang v horách, mimo civilizaci, velmi skromným způsobem života následujíc tradice thajských lesních mnichů.  Meditaci se učil u největších mistrů tehdejší doby včetně Phra Ajan Kongma a Ajan Mun.

Ajan Mun – อาจารย์มั่น – Adžán Man

 1870 – 1949

nebo Luang Pu Mun (Luang Pů Man) หลวงปู่มั่น. Tento mnich je hned po Buddhovi nejznámějším a nejrespektovanějším mnichem v Thajsku. Za svého života se věnoval hlavně meditaci. V Thajsku, Barmě a Laosu se stal slavným nejen jako hlavní zakladatel Tradice Lesních Mnichů, ale také pro své paranormální schopnosti a spousty zázraků, které vykonal. Byl velmi dobrým učitelem – mnoho jeho žáků bylo a je uctíváno pro jejich duchovní vyspělost. Mezi jeho žáky patřil i nám evropanům známý Ajahn Chach อาจารย์ชา (Adžán Čá).

.

Phra Ajan Mun
Phra Ajan Mun

.

1960

ve čtyřiceti letech dochází ke zlomovému okamžiku. Po dvaceti letech dosahuje v meditaci velmi významné úrovně realizace. Od nynějška chce učit meditaci nejen mnichy ale i širokou veřejnost a dospívá k rozhodnutí, uskutečnit svoji vizi: Založit v Bangkoku nový klášter, jehož součástí by bylo velké meditační centrum.

1962

se události začínají dávat do pohybu. Mr. Tao and Mrs. Boonma Yoopratej darovali pozemek potřebný pro výstavbu nového kláštera. Tehdy ovšem Bangkok vypadal zcela jinak. V oblasti Sukumvit Soi 101 byly jen nehostinné bažiny plné hadů.

1963

obdržel Phra Viriyang povolení ke stavbě kláštera. Začátky byly velmi skromné, lidé přispívali na stavbu kláštera po velmi malých částkách, obvykle 10 nebo 20 THB (tehdy 10 nebo 20 Kč). Klášter dostal jméno Wat Pa Sakae podle mnoha stromů Sakae, které rostly na klášterním pozemku. Později byl přejmenován po dárcích Mr. Tao and Mrs. Boonma na

Wat Dhammamongkol Taobunyanonthaviharn

วัดธรรมมงคล เถาบุญญนนท์วิหาร

Wat Thammamongkhon Thaubunjanon Vihán

1964

V roce 1975 již byl byl nashromážděn dostatečný kapitál, aby se mohlo začít s výstavbou velkého a na svoji dobu velmi moderního meditačního centra. 1964 byl položen základní kámen hlavní budovy. Doposud zde totiž stály jen jednoduché dřevěné chatky.

1966

za účasti krále a královny byl slavnostně inaugurován černý Buddha pojmenovaný Phor Por Ror, který se stal hlavním Buddhou kláštera.

.

Černý Buddha Phor Por Ror - Wat Dhammamongkol
Černý Buddha Phor Por Ror – Wat Dhammamongkol

.

1974

obdržel Phra Viriyang významný dar. Somdej Sri Lanka Mahathera Santapata a nejvyšší patriarcha Bangladéše předali za účasti krále pět relikvií samotného Buddhy. Relikvie byly darovány ve zlatém pouzdře a dnes jsou umístěny v bílém čedí.

.

Wat Dhammamongkol bílé čedí
Wat Dhammamongkol bílé čedí

.

1976

obdržel Phra Viriyang z Bangladéše další relikvii Buddhy, tentokrát pocházející z Buddhovy hrudi. Relikvie věnoval Phra Visuttinantana Mahathera.

.

Schránka obsahující relikvie a vlasy buddhy
Schránka obsahující relikvie a vlasy Buddhy

.

1977

obdržel  Phra Viriyang vzácnou sochu Kamenného Buddhy z muzea v Bangladéši. Socha je 1.200 let stará, původně pochází ze Srí Lanky a najdeme ji ve druhém patře v západním křídle velkého čedí.

.

Phra Viriyang přebírá 1.200 let starou sochu Buddhy
Phra Viriyang přebírá 1.200 let starou sochu Buddhy

.

14.3.1979

obdržel Phra Viriyang významný dar. Nejvyšší patriarcha Bangladéše Somdej Phra Sangkaraj daroval klášteru zlaté pouzdro obsahující pramínek Buddhových vlasů.

.

Buddhovy relikvie 5 z Bangladéše, 1 hrudní kost a pramínek vlasů. Wat Dhammamongkol
Buddhovy relikvie 5 z Bangladéše, 1 hrudní kost a pramínek vlasů. Wat Dhammamongkol

.

1985

byla po devíti letech dokončena dominanta celého chrámu – nejvyšší čedí Thajska. Základní tvar 95 metrů vysoké budovy je kopií indického chrámu v Bódgaye (místo Buddhova osvícení). Stavba slouží jako škola pro mnichy a studenty meditace, knihovna a muzeum.

.

Rekonstrukce nejvyššího čedí v Thajsku - Wat Dhammamongkol
Rekonstrukce nejvyššího čedí v Thajsku – Wat Dhammamongkol

.

Náklady na stavbu překročili 100 milionů THB (tehdy 100 milionů Kč). Na vrchol 14ti patrové budovy Vás vyveze na svoji dobu velmi moderní výtah.

Na vrcholu je bílé čedí v thajském stylu – z nějž je možné shlédnout velkou část Bangkoku a právě zde jsou umístěny již zmiňované Buddhovy relikvie.

.

Nejvyšší čedí Thajska - Wat Dhammamongkol
Nejvyšší čedí Thajska – Wat Dhammamongkol

.

1987-1995

je nejzajímavější období kláštera jež je zasvěceno zhotovení Nefritového Buddhy a bohyně Kuan Jim. Podrobný popis událostí naleznete v samostatném článku Nefritový Buddha, jež se postaral o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

.

Nefritový Buddha náhled

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

.

1996

Bylo založeno  meditační centrum  Willpower Institute (Institut Silné Vůle), který má dnes již 110 stejnojmenných poboček v Thajsku a 9 v zámoří (Kanada a USA). Meditační kurzy zde absolvovalo více než 30.000 lidí.

.

Willpower Institute - Wat Dhammamongkol
Willpower Institute – Wat Dhammamongkol

.

2006

byl dostavěn nový Ubusot

.

Nový Ubusot - Wat Dhammamongkol
Nový Ubusot – Wat Dhammamongkol

.

2010

v novém ubusotu byl inaugurován 11 metrů vysoký černý Buddha jménem Phraputtasupinopas Sasada. Na jeho výrobu bylo použito 11 tun křemíkového bronzu obsahujícího 95% mědi. Buddha je umístěn na obrovském oltáři vyrobeném z bílého carrarského mramoru.

.

Velký Černý Buddha - Wat Dhammamongkol
Velký Černý Buddha – Wat Dhammamongkol

.

Černý Buddha - Wat Dhammamongkol
Černý Buddha – Wat Dhammamongkol

.

Za povšimnutí stojí umělá jeskyně sloužící jako tiché místo k meditaci. Jeskyně Osvícení má moderní ventilační systém a je schopna pojmout až 300 meditujících.

.

Jeskyně Osvícení - Wat Dhammamongkol
Jeskyně Osvícení – Wat Dhammamongkol

.

2016

V současnosti se klášter rozkládá na pozemku o rozloze 32 rai, neboli 5,12 hektarů. Areál rozhodně stojí za prohlídku. Pokud neumíte thajsky, pak si na prohlídku nezapomeňte vzít průvodce nebo alespoň tlumočníka. Areál je značně nepřehledný a nejsou zde žádné nápisy v angličtině, tudíž je v podstatě nemožné najít výtah nebo Nefritového Buddhu. Ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by se zde dokázal samostatně zorientovat.

.

Wat Dhammamongkol pohled na areál
Wat Dhammamongkol pohled na areál

.

7.1.2020

oslaví opat kláštera Phra Viriyang narozeniny.

Bude mu neuvěřitelných 100 let…

.

Opat Wat Dhammamongkol Phra Viriyang 2011
Opat Wat Dhammamongkol Phra Viriyang 2011

.

Ve Wat Dhammamongkol můžeme dnes obdivovat mnoho zajímavostí:

 • Největší Nefritový Buddha na světě, dokonce je zapsán v Guinessově knize rekordů
 • Nejvyšší Čedí Thajska vysoké 95m
 • Originální relikvie samotného Buddhy, včetně pramínku vlasů
 • Kamenný Buddha z  osmého století
 • Černý Buddha na jehož výrobu bylo použito 11 tun siliconového bronzu.
 • Bohyně Kuan Jim v životní velikosti vyrobená z nefritu
 • Jeskyně Osvícení umožňující pojmout 300 meditujících
 • 500 Buddhistických mnichů zde trvale žije a studuje
 • 30.000 studentů zde prošlo kurzem meditací
 • Phra Viriyang je zde opatem již neuvěřitelných 54 let (1962-2016)
 • Phra Viriyang je Buddhistickým mnichem již 77 let (1939-2016)

Odkazy:

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Zlaté čedí – Wat Tha It

Wat Tha It – วัดท่าอิฐ – Wat Thá It Jméno ,,Klášter – Cihlový Přístav“ dostal podle bývalé …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *