Norodom Sihamoni

Norodom Sihamoni – Kambodžský princ I.

Kambodžský princ, nyní král Norodom Sihamoni je jediným králem na této planetě jež mluví česky. A pozor! Není to taková ta rozčvachtaná čeština, se kterou se setkáváme u českých Vietnamců. Kambodžský král ovládá češtinu tak perfektně, že není možné poznat, zda je cizinec, nebo rodilý Čech.

Jméno Norodom Sihamoni 

je složeninou jmen rodičů krále Norodoma Sihanuka a královny Norodom Monineath

Narodil se 14.5.1953 v královském paláci v hlavním městě Phnom Penh. Má dvanáct nevlastních sourozenců pocházejících od různých žen. Jeho otcem je již zesnulý Norodom Sihanuk, kambodžský monarcha, který měl řadu manželek a partnerek. Jediným Sihamoniho bratrem, který má stejné oba rodiče, byl Norodom Narindrapong.

.

Norodom Sihamoni
Norodom Sihamoni a Antonín Novotný Praha 1963

.

Studium v Praze

V květnu 1962 napsal jeho otec princ Norodom Sihanuk dopis prezidentu Antonínu Novotnému a požádal ho, zda by jeho syn, princ Sihamoni, nemohl pokračovat ve svém vzdělávání v Československu. Prezident Novotný souhlasil a princ Sihamoni obdržel vládní stipendium. Československé velvyslanectví bylo prý jediné, které zareagovalo na Sihanukovu žádost o zprostředkování tanečního vzdělání.

.

Norodom Sihamoni
Norodom Sihamoni ve škole – Praha Dejvice 1963

.

Mladý princ přijel do Československa v červnu 1962. Zpočátku bydlel na kambodžském velvyslanectví. Dne 31. srpna 1962 byl zapsán do 3. třídy základní devítileté školy v Majakovského ulici (dnešní Peléova), později do základní devítileté školy v Ostrovní ulici s rozšířenou výukou jazyků. Ministerstvo školství ČSSR mu zajistilo preceptora, který se zabýval Sihamoniho přípravou do školy a pokračoval s ním podle Sihanukova přání ve studiu francouzštiny. Doprovázel jej také na kulturní podniky. Sihamoni měl velké pohybové nadání a miloval balet, z toho důvodu mu byly umožněny návštěvy sobotních baletních představení v Národním divadle a Stavovském divadle.

.

Norodom Sihamoni
vlevo Norodom Sihamoni v představení Louskáček Praha 1964

.

Ve třinácti letech jako student baletu vystoupil v Národním divadle v baletním ztvárnění Louskáčka a později
také účinkoval v televizním zpracování dětské opery BRUNDIBÁR. Dokonce hrál v několika filmech svého otce, například v La Petit Prince Du Peuple (Little Princ, 1967), kde ztvárnil mladého prince jenž po smrti rodičů začne sám vládnout.

.

Norodom Sihamoni
Princ Norodom Sihamoni ve filmu hraje ve filmu Malý princ 1967

.

Od roku 1967 studoval na Pražské konzervatoři. Se svými spolužáky se zúčastnil demonstrací proti okupaci Československa zeměmi Varšavské smlouvy v roce 1968. Po Lon Nolově převratu, kdy byl jeho otec Norodom Sihanuk svržen, již nemohl pobývat na kambodžské ambasádě a proto se přestěhoval do rodiny ředitelky své první základní devítileté školy.

.

Norodom Sihamon
Kambodžský Princ Norodom Sihamoni v muzikálu Brundibár

.

Od roku 1971 studoval tanec, hudbu a divadlo na Akademii múzických umění (AMU) v Praze. Chtěl se po studiích vrátit do Kambodže, kde chtěl pracovat v baletním oboru a zároveň jako pedagog. Čáru přes rozpočet mu způsobilo vítězství ultrakomunistických Rudých Khmérů v Kambodži. V Praze žil do roku 1975, kdy ukončil svá studia na AMU.

.

Norodom Sihamoni
Princ Norodom Sihamoni

.

V září 1975 byl jeden měsíc na návštěvě v polpotovské Kambodži.

Kambodžská města již v té době byla vylidněna a Sihamoni byl záhy zařazen do skupiny určené k práci na rýžových polích. Oblečený v černých kalhotách a haleně těžce pracoval, spal v provizorních přístřešcích na polích a skromné jídlo dostával pouze dvakrát denně. S obtížemi a pouze na rozhodné naléhání jeho otce se mu podařilo získat povolení k zpětné návštěvě Československa na slavnostní promoci konanou v září 1975. Jeho matce princezně Monineath, která ho chtěla doprovodit, už Rudí Khmerové povolení neudělili.

Z Prahy odcestoval do KLDR, kde žil jeho otec na pozvání Kim Ir-sena. V letech 1975–1976 studoval kinematografii v severokorejském Pchjongjangu. Jeho otec mezitím odjel do Kambodži, kde byl jednak hlavou státu Rudých Khmérů a současně jejich vězněm.

V březnu 1976 vedení Rudých Khmerů rozhodlo Sihamoniho přilákat zpět do Kambodže. Obdržel zfalšovaný telegram podepsaný jménem jeho otce prince Sihanuka. Přikazoval mu vrátit se zpět do vlasti na oslavy Nového roku a Dne nezávislosti. Sihamoni byl ihned po příletu do Phnompenhu obstoupen vojáky Rudých Khmérů a eskortován přímo do královského paláce, kde se ocitnul společně s otcem Norodomem Sihanukem a svojí matkou Monineath v domácím vězení.

Zde prožili období vlády Rudých Khmerů. Po osvobození Kambodži Vietnamem se podařilo královské rodině odletět do Číny. Později se usadil v Paříži. Před tím musel dle tradic královské rodiny strávit půl roku jako řadový buddhistický mnich v klášteře. V Paříži založil taneční školu a stal se profesorem tance. Od srpna 1993 pracoval jako velvyslanec Kambodže při UNESCO v Paříži.

.

Norodom Sihamoni
Norodom Sihamoni se svým spolužákem ze základní školy a tehdejší ředitelkou školy

.

Roku 1994 Princ Norodom Sihamoni obdržel od svého otce, krále Norodoma Sihanuka nový titul:

Sdech Krom Khun  –  ស្តេចក្រុមឃុន  –  Velký Princ

Jak se stal králem a další informace najdete v následujícím článku Norodom Sihamoni – Kambodžský Král II.

Zdroje informací: norodomsihamoni.org, Wikipedia

Odkazy:

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Kambodžské ostrovy

Kambodžské ostrovy

Kambodžské ostrovy mohou lehce oživit vzpomínky na známé thajské turistické destinace z doby před dvaceti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *