Vývoz z Thajska

Vývoz z Thajska

Co všechno si smí a nesmí běžný turista vyvézt z Thajska?

Vývoz z Thajska již není jako před deseti lety. Bývaly doby, kdy se 99% zavazadel nekontrolovalo, a když – tak Thajské celníky zajímal pouze nebezpečný kontraband, jako střelné zbraně, výbušniny či drogy. Dříve bylo tedy vše v pohodě, ale časy se mění. Dnes již není možné slepě spoléhat na osobní zkušenost, že nám vývoz zakázaných předmětů přeci vždycky v pohodě prošel. Obrovská svoboda je již minulostí a dnešní Thajsko bych si dovolil označit jako „velmi nevyzpytatelné“.

Státní zaměstnanci se nyní bojí o své místo, a proto se čím dál více setkáváme s příslušníky imigrační policie, kteří tvrdě vyžadují stoprocentní dodržování často nesmyslných Thajských zákonů, předpisů a omezení. Velkou změnou je také braní drobných úplatků. Většina příslušníků policie se již bojí vzít drobný úplatek – prostě mají strach z toho, že je někdo uvidí, natočí na mobil, nebo zachytí na dnes všudypřítomné kamery a dostanou padáka.

Z Thajska lze vyvážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství.

.

Vývoz z Thajska

.

Zákaz vývozu

 • Drogy – Thajsko je země, odkud se drogy (marihuana, konopí, opium, morfin, heroin, amfetamin atd.) pašují velmi často. Nespoléhejte na nějakou benevolenci, zde neplatí žádné „malé množství pro osobní potřebu“. Tresty za pašování, distribuci a výrobu drog jsou v Thajsku extrémně vysoké!
 • Divoká zvířata a rostliny ze seznamu IUCN. Jedná se o chráněné živočichy a rostliny uvedené na Červeném seznamu IUCN
 • Pornografie – DVD, filmy, časopisy atd.
 • Obscénní literatura, obrázky a objekty.
 • Zboží porušující autorská práva – pirátské kopie DVD, VCD, VDO, CD, hry a programy na počítače atd.
 • Zboží s padělanou ochrannou známkou.
 • Padělané peníze, mince, šeky a dluhopisy – falešné bankovky a šeky nemají rádi nikde na světě.
 • Falešná úřední razítka a královská pečetidla.
 • Zboží mající na sobě Thajskou národní vlajku.
 • Výbušniny – brát si sebou do letadla výbušniny je dost problematické, takže doufám, že to nikoho nenapadne.

Pozor, za výbušninu Thajci považují i obyčejné petardy!

Vývoz z Thajska

Omezený vývoz

 • Buddha – menší sošky Buddhy jež nemají historickou hodnotu, lze bez problémů vyvést. Za limit je obecně považováno 15 cm. 
 • Cigarety, doutníky, tabák a alkohol lze vyvézt bez omezení. Počítejte ale s omezením v cílové destinaci.

Vývoz s povolením

Při vývozu tohoto zboží musíte mít předchozí schválení nebo povolení příslušných vládních úřadů.

 • Starožitnosti, umělecká díla  a náboženské předměty (Fine Arts Department)
 • Buddha – větnší sošky Buddhy i když nemají historickou hodnotu. Za limit velikosti je obecně považováno 15 cm. Povolení k vývozu větších soch Buddhy většinou automaticky zajišťuje prodejce. Pokud ne, musíte se obrátit na Fine Arts Department. Získat povolení k vývozu sošky Buddhy je celkem snadné, ale pouze v případě že se nejedná o starožitnost, nebo sochu větší než 100 cm.
 • Rostliny a jejich části (Agriculture Technical Department)
 • Volně žijící zvířata, planě rostoucí rostliny, ryby a dalších vodní živočichové a jejich části (Livestock Department, National Park, Wildlife and Plant Conservation Department, Department of Agriculture, nebo Department of Fishery)
 • Zvířata a rostliny zařazená pod CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin)
 • Domácí mazlíčci – v případě, že Vás doprovází Váš domácí mazlíček, se předem informujte na požadované dokumenty, očkování a dobu karantény (Animal Transportation Control and Quarantine Sector, Bureau of Disease Control and Veterinary Services, Department of Livestock Development).

Do rostlin a jejich částí patří nejen živé orchideje prodávané turistům například v lahvích s agarem, ale i řezané květiny. Do zvířat a jejich částí patří i mušle a korály včetně těch, které vyplavilo moře, nebo které již někdo zpracoval do podoby suvenýru. Vlastně podle Thajských zákonů bychom neměli odvést nic, co je možné posbírat či utrhnout ve volné přírodě.

.

Vývoz z Thajska

.

Peníze

 • Cizí měna cestující vyvážející z Thajska cizí měny (bankovky i mince) v celkové hodnotě přesahující 20.000 usd musí uvedené peníze nahlásit celnímu úředníkovi. Částku do 20.000 usd hlásit nemusí.
 • Thajská měna mířící do zámoří (Thb) – cestující odvážející Thajské Báty (bankovky i mince) do „nesousedící země“ mohou mít u sebe maximálně 50.000 Thb.
 • Thajská měna mířící do sousedících zemí (Thb) – cestující odvážející Thajské Báty (bankovky i mince) do sousedících zemí v celkové hodnotě přesahující 450.000 Thb musí uvedené peníze nahlásit celnímu úředníkovi. Od 14.11.2013 je omezena horní hranice vývozu Thajského Bátu do sousedních zemí na 2.000.000 Thb. Za sousedící země se považuje Kambodža, Laos, Barma, Malajsie, Vietnam a Čínská provincie Yunnan.

Jestliže tedy vyvážíte více peněz, měli by jste požádat imigračního úředníka o formulář.

Nezapomeňte, že na otázky celníka musíte odpovídat vždy pravdivě!

Tresty

Máte-li vše v pořádku a v předepsaném limitu, můžete projít standardní procedurou, v opačném případě jste povinni vše předem nahlásit celníkovi, a předložit potřebná vývozní povolení a potvrzení.

Cestující, kteří budou přistiženi při pokusu o vývoz zboží které je předmětem zákazu nebo omezení, zaplatí pokutu ve výši čtyřnásobku ceny tohoto zboží, přičemž zboží jim bude následně zabaveno. Pokuta je splatná okamžitě a při jejím nezaplacení hrozí zadržení policií a případně až nepodmíněný trest odnětí svobody.

Vývoz z Thajska

24.11.2016 vstoupila v platnost „mírnější“ novela Thajského zákona o omamných látkách.

Nově je trestáno pašování drog „pouze“ odnětím svobody v délce 10 let až doživotí a pokutou 1.000.000 až 5.000.000 Thb (cca 700.000 až 3.500.000 Kč).

Při balení zavazadel, nezapomeňte, že musíte respektovat nejen Thajské vývozní předpisy ale také dovozní a celní předpisy Vaší cílové země – pro nás je to tedy většinou Česká Republika, respektivě Evropská unie.

Praxe je taková, že léky (včetně injekcí) a kosmetiku pro vlastní potřebu plus nějakou tu drobnost nikdo neřeší. Vím že 99% turistů si ve svých zavazadlech vyveze věci, které jsou uvedeny na seznamu tohoto článku, ale na to samozřejmě nelze spoléhat.

Neznalost Thajského zákona neomlouvá!

Tyto informace by Vás neměli vyděsit, nebo odradit od cestování, berte je jako upozornění na moc, kterou dal do rukou Thajských celníků zákon, a také doporučení jak se při odjezdu z Thajska nedostat do zbytečně napínavých situací.

 • Již Vám Thajští celníci něco zabavili?
 • Platili jste na Thajské hranici pokutu?
 • Podělte se prosím o Vaše negativní zkušenosti – rádi je anonymně zveřejníme.

Příjemný návrat z Thajského Království Vám přeje wendi.

Odkazy:

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

2 komentáře

 1. Dobrý den super řady super ven mnohokrát děkujeme. Jsme nyní na svatební cestě v Thajsku a našel jsem asi 10 mušlí co když řeknu celnikovi že je mám i tak zaplatím pokutu? Nebo mi je jen zabaví? Má cenu jo obmekcovat ohledně toho že jsme na svatební cestě? Diky Lada

  • Dobrý den, mušle si dejte do velkého zavazadla které nechte odbavit. Pokud by byl problém, pak vše záleží na lidském faktoru, tedy na osobě celníka. Mušle si lidé z Thajska běžně dovážejí a pokud je celníci někomu našli, tak je v klidu zabavili.
   Přeji krásný zbytek svatební cesty. w.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *