Cukr a obezita v Thajsku

Cukr a obezita v Thajsku

Cukr a obezita je dnes v Thajsku živé téma. Asi každý z cestovatelů, kteří navštěvují Thajsko dlouhodobě, bude se mnou souhlasit, že se Thajcům daří čím dál lépe. Sexy štíhlé Thajky se mění na baculky a svalnatí muži je následují. Velmi dobře je to vidět na mladé generaci.

Když jsem v roce 2023, po pětileté pauze, přijel znovu do Thajska, potvrdil jsem si přísloví, které tvrdí, že dvakrát člověk do stejné řeky nevstoupí. Většina pouličně prodávaných pochutin a hlavně nápojů, mi připadala, tak nějak jiná, nějak méně chutná. Nejprve jsem si myslel, že se mi to jenom zdá. Později jsem začal hledat problém u sebe. Že třeba za to může moje špatná paměť, stáří, nebo prodělaný covid. Když to ale hlavně u nápojů nebralo konce, pustil jsem se do pátrání.

Thajsko řeší obezitu snížením spotřeby cukru!

Vždycky mi bylo divné, že Thajci oproti nám Evropanům, zkonzumují denně obrovské množství cukru. Extrémně sladké měli nejen sladkosti, ale hlavně nápoje. Káva, čaj, kola, fanta, Red Bull a další balené nápoje měli vysoký obsah cukru, a to 13-15%. Například Thajský Red Bull vyráběný na export, si zachoval 15% cukru dodnes. Bylo to hlavně proto, že se tady vše podává tradičně s velkým množstvím ledu. Ledové kostky v místním vedru ihned tají a ředí procento cukru na u nás běžných 8-10%.

Cukr a Obezita v Thajsku – historie

Už v roce 2011 si ASEAN povšiml, že obyvatelé některých států začínají mít nadváhu. Zatímco v Kambodži mělo v roce 2011 nadváhu jen 12,1% populace, v Thajsku to bylo 32,2%.

Průměrná roční spotřeba cukru na obyvatele:

  • 1963 – Thajsko 2,1 Kg
  • 2011 – Thajsko 35,5 Kg
  • 2013 – Kambodža 16,8 Kg
  • 2013 – Malajsie 38,8 Kg
  • 2013 – Laos 4,3 Kg
  • 3013 – Myanmar 0,3 Kg

Jak Thajci řeší problém?

Snížení spotřeby cukrem slazených nápojů je primárním cílem veřejného zdraví v Thajsku!

Thajské ministerstvo spotřební daně začalo od roku 2017 postupně, každé 2 roky zvyšovat daň na cukrem slazené nápoje. Letos, 1.dubna 2025 vstoupil v platnost poslední, z plánovaných 4 progresivních nárůstů.

  • Nápoje obsahující 10–14 gramů cukru na litr mají spotřební daň 5 THB.
  • Nápoje obsahující 8–10 gramů cukru na litr mají spotřební daň 3 THB.
  • Nápoje obsahující 6–8 gramů cukru na litr mají spotřební daň 1 THB.
  • Nápoje obsahující 6 a méně gramů cukru na litr jsou od spotřební daně osvobozeny.

Výsledek?

Počet nápojů s obsahem 6 g cukru nebo méně, které jsou od daně osvobozeny, vzrostl z 90ti výrobků v roce 2018 na 4.736 v roce 2023. Dnes v létě 2025 už ani v podstatě jiné nenajdeme. Regály jsou plné SUGARFREE, LESS SUGAR, 0% SUGAR a ZERO produktů a o normální plnohodnotnou potravinu už v podstatě ani nezavadíte. Nyní má drtivá většina slazených nápojů v Thajsku označení Less-sugar s obsahem 5% cukru. Aby se to dalo pít, tak je tam přidané nějaké, většinou NO NAME sladidlo. V lepším případě Stevia, v horším chemický Aspartam.

Můj názor?

Dovolil bych si tvrdit, že se Thajsko, stejně jako Evropa, tentokrát vydalo nesprávným směrem… Méně cukru = Méně chuti.. Nadměrná spotřeba cukru v kombinaci s nedostatkem pohybu, sice přináší zdravotní problémy, ale konzumace umělých sladidel je podle mne ještě nebezpečnější. Výrobky které neobsahují cukr se snažím nekupovat.

A názor WHO?

Tatáž WHO, která tohle cukrové šílenství v roce 2017 podporovala, vydala v roce 2023 úplně nové pokyny:

,,Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala nové pokyny pro necukrová sladidla (NSS). Nově nedoporučuje jejich používání ke kontrole tělesné hmotnosti, nebo ke snížení rizika nepřenosných onemocnění (NCD).

Doporučení vychází ze zjištění, systematického přehledu dostupných důkazů, že užívání NSS nepřináší žádný dlouhodobý přínos při snižování tělesného tuku u dospělých ani u dětí. Výsledky přehledu značí, že dlouhodobé užívání NSS může mít potenciální nežádoucí účinky, jako je zvýšené riziko diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a úmrtnosti u dospělých.

„Nahrazení volných cukrů, cukry NSS, dlouhodobě nepomáhá s regulací hmotnosti. Lidé by měli zvážit jiné způsoby, jak snížit příjem volných cukrů, například konzumací potravin s přirozeně se vyskytujícími cukry, jako je ovoce, nebo neslazených potravin a nápojů,“ říká Francesco Branca, ředitel WHO pro výživu a bezpečnost potravin.

,

Nadváhu mají i mniši

.

Současnost?

Cituji aktuální článek z 19.května 2025 v Bangkok Post:

Nadpis: ,,Thajská epidemie obezity se zhoršuje“

,,Nedávná data ministerstva zdravotnictví ukázala, že 42,4 % dospělých ve věku 15–59 let v Thajsku, je nyní klasifikováno jako osoby s nadváhou.

,

Nám Evropanům nepřísluší Thajsko kritizovat, u nás je to s kvalitou potravin a nadváhou ještě daleko horší.

Závěr?

Z potravin jsme odebrali obrovské množství cukru a nahradili ho chemií.

Lidé tloustnou dál a jsou více nemocní.

Nezbývá,

než zapálit svíčku, pár vonných tyčinek,

a pomodlit se ke všem Buddhům,

aby tahle ,,nulacukrmóda“ skončila co nejdříve v propadlišti dějin.

Amen

Odkazy:

Vyzkoušejte originální thajskou kuchyni!

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Thajský Nový rok – Svátek Songkran

Thajský Nový rok – Svátek Songkran Pokud v Thajsku pobýváte mezi 13. a 16. dubnem, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *