Thajské vízum vícevstupní – Multiple Entry Tourist TR

Thajské vízum vícevstupní

Multiple Entry Tourist TR

13.11.2015 byla zrušena dvou a tří-vstupní víza a byla nahrazena Více-vstupním turistickým vízem „Multiple Entry Tourist TR “

Tohle je špatná zpráva pro všechny, co v Thajsku dlouhodobě pobývali na turistické vízum. Od 13. listopadu jsou již vydávány jen dva typy turistických víz:

1. Jednovstupní – single entry vízum – cena 800 Kč – možnost 1 vstupu do Thajska během 3 měsíců od vydání.
2. Vícevstupní – multiple entry vízum – cena 4.000 Kč – možnost vstoupit neomezeně-krát během 6 měsíců od vydání.

Víza se dvěma či třemi vstupy jsou tak minulostí. A s nimi i možnost pro cizince žijícího v Thajsku na turistické vízum v tom rozumně pokračovat. Ambasády v sousedních zemích Thajska, kam si cizinci jezdili znovu a znovu pro nová turistická víza totiž vydali podmínky, které to již nebudou umožňovat a reálně si tak budou muset tito cizinci jezdit pro nové další vízum do své domovské země.

Potřebné doklady pro žádost na Thajské ambasádě v Praze:

  • cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od příjezdu do Thajska
  • kopii cestovního pasu
  • cizinci musí doložit že mají v ČR trvalý pobyt
  • vyplněnou žádost o vízum
  • jednu pasovou fotografii
  • zpáteční letenku či rezervaci zpáteční letenky (alespoň pro první vstup)
  • rezervaci ubytování (alespoň pro první vstup)
  • Výpis z bankovního účtu žadatele, kde má minimální zůstatek 160.000 Kč po dobu minimálně 6-ti měsíců. Výpis musí být v angličtině !!!
  • Potvrzení zaměstnavatele v angličtině
  • poplatek za vízum – 4.000 Kč

 Stejné požadavky mají i ostatní ambasády v sousedních zemích Thajska, tj. vždy cizinec musí prokazatelně žít v zemi, kde o více-vstupní vízum žádá.

Pokud takovéto vízum získáte, můžete po dobu platnosti víza neomezeně překračovat hranici Thajského Království. Platnost víza začíná dnem vydání a je omezena na 180 dní. Při překročení thajských hranic obdržíte do pasu razítko s povolením pobytu na 60 dní.

Po 60 dnech je pak nutné území Thajska opustit. Stačí když uděláte tzv. Visa run, tj. zajedete si na některé z thajských hranic – s Kambodžou, s Laosem, s Barmou či s Malajsií – opustíte pěšky Thajsko, vstoupíte do sousední země, kterou ihned opustíte a vstoupíte znovu do Thajska.

Pozor, je důležité, aby jste do sousední země udělali řádný vstup i výstup, protože imigrační úředník v Thajsku razítka ze sousední země kontroluje. Nelze se po výstupu z Thajska hned otočit a jít zase zpět do Thajska, aniž by jste vstoupili a vystoupili do a ze sousední země. Pokud v pase razítka ze sousední země mít nebudete, pak vás do Thajska nepustí.

Při vstupu do Thajska obdržíte opět razítko s povolením pobytu na 60 dní. nebo si (těsně před uplynutím těchto 60-ti dní) můžete na thajské cizinecké policii (Immigration Office) požádat o prodloužení (extention) o dalších 30 dní, za poplatek 1.900 THB. Po uplynutí těchto dalších 30 dní již musíte Thajsko opustit.

Poslední vstup na toto vízum můžete uskutečnit v poslední den jeho platnosti (což je 180 dní)

Příklad jak dlouho tedy mohu například v Thajsku na toto vízum pobývat: 

Řekněme, že vízum je vystaveno 1.12.2015 tudíž má platnost do cca 30.5.2016. Pokud vstoupím do Thajska 2.12.2015 mohu zde setrvat prosinec a leden, poté musím vystoupit z Thajska do kterékoliv (sousední) země. Po návratu zde mohu strávit únor + březen. Opět vycestovat a pobýt duben + květen. Nejpozději 30.5.2016 musím vystoupit a znovu vstoupit do Thajska a opět zde mohu pobýt 2 měsíce, neboli červen + červenec, poté si mohu vízum jednou prodloužit o 30 dní (srpen). Teoreticky tedy s prodloužením mohu v Thajsku být 9 měsíců.

Potřebné doklady pro prodloužení víza o 30 dní“

  • cestovní pas
  • kopii cestovního pasu – hlavní stránku s fotkou, stránku s vízem, stránku s razítkem vstupu a stránku s „departure card“
  • 1 pasovou fotografii (někdy postačí 100 THB)
  • poplatek 1.900 THB

Požádat o prodloužení – extention můžete na kterékoliv Immigration Office, které se nacházejí ve všech provinčních městech Thajska.

Thajsko tedy cizincům hodilo pod nohy další velkou kládu a dává opět jednoznačně najevo, že tu žádné trvale žijící cizince nechce. Jelikož tímto v podstatě znemožnilo delší pobyt na turistické vízum a nenabízí žádnou vhodnou či rozumnou alternativu pro ty, kteří nechtějí být zaměstnaní u thajského zaměstnavatele nebo tu mít firmu a mají příjmy zajištěné ze zahraničí a ještě nedosahují věku 50ti let.

Otázkou zůstává, zda tyto podmínky pak budou opravdu důsledně vyžadovány a dodržovány či nikoliv…

V případě turistického víza je pracovní činnost výslovně zakázána!!!

Odkazy: