Dobrý skutek v Thajsku IV. – Krmení ryb

Krmení ryb

Jestliže opomineme materiální podporu mnišské obce, pak jednoznačně nejpopulárnějším dobrým skutkem je pro Thajce a Kambodžany krmení ryb. Opakovaně jsem na různých místech odmítal uvěřit tomu, co všechno jsou místní ryby schopny spolknout.

.

Sumci v Thajsku
Sumci v Thajsku

.

Krmení ryb má svoji logiku. Pták si zaletí za potravou přesně tam, kde je jí dostatek, i kdyby to mělo být třeba otevřeným oknem do Vašeho pokoje. Taková ryba, žijící v rybníčku má oproti jiným volně se pohybujícím živočichům velmi omezené možnosti. Pokud není dostatek potravy v jezírku, pak se musí začít pojídat navzájem.

.

Hladoví sumci - Thajsko
Hladoví sumci – Thajsko

.

Krmení ryb v klášterních nádržích, nebo v řekách protékajících v těsné blízkosti, je velmi běžné. Lidé se přijdou pomodlit, odříkají Namó Tasá, koupí rybám něco k jídlu a jdou spokojeni domů. Ryby žijící v klášterech, nebo v těsné blízkosti samozřejmě nikdo neloví a tak se jim daří velmi dobře. Jestliže žijí volně v řece, pak se zdržují na jednom místě u kláštera – mají zde zdroj potravy i Buddhovu ochranu.

Co všechno je taková Thajská či Kambodžská ryba schopna sežrat?

Rybí granule

Na tom samozřejmě není nic divného, když krmíte rybu rybími granulemi. Většinou se kupují v prodejních automatech. Vhodíte minci, automat za Vás odříká mantru a požehná Vám za dobrý skutek. Větší granule pro sumce, menší pro kaprovité rybky. Někdy se ryby kvůli granulím vytlačují jedna přes druhou z vody ven.

.

Parmouni Kambodžští a rybí granule - Thajsko
Parmouni Kambodžští a rybí granule – Thajsko

.

Toustový chleba

Nemusíte jezdit daleko, v kanálech starého Bangkoku je hned několik míst kde jsou místní sumci naučeni konzumovat ve velkém toustový chléb. Zajímavé je, že je vždy měkký a tak zřejmě tato oblast nenasytných sumců uživí nejednu místní pekárnu.

.

Sumci a toustový chléb – Bangkok

.

Pestrobarevné křupky

Čím svítivější a pestrobarevnější – tím lepší. Křupky mají rády především kaprovité ryby, ale jak je vidět, nepohrdnou jimi ani sumci. Na krmení menších rybek jsou velmi oblíbené.

.

Sumci se perou o vynikající barevné křupky - Thajsko
Sumci se perou o vynikající barevné křupky – Thajsko

.

Čínská polévka

Tak tohle je Kambodžská specialita. Nechápal jsem, proč v klášteře prodávají čínské nudlové polévky, když tam nemají horkou vodu ani restauraci. Byl jsem poučen, že to je přeci krmení pro ryby. Za 1.000 Rielů (cca 6 kč) si koupíte čínskou polévku. Obal a koření vyhodíte. No a ty instantní nudle nalámete na větší či menší kousky a hodíte rybám.

.

Instantní nudle
Instantní nudle

.

Makrela v tomatu

Tuhle specialitu jsem viděl pouze na Ko Samui, konkrétně na jihu ostrova v klášteře Wat Laem Sor. Klášter je moc pěkný a rozkládá se přímo na korálové pláži. Vpravo, několik metrů od moře je malé jezírko v němž jsou ryby velmi podobné našim štikám. Opět jsem nechápal proč zde mají na prodej pyramidy z plechovek obsahujících sardinky nebo makrely v tomatu. Opět mi bylo vysvětleno, že je to krmení. A opravdu. Po vhození kousku ryby se odnikud přiřítilo asi metrové torpédo a ve zlomku vteřiny ji spolklo.

.

Thajská makrela v tomatu
Thajská makrela v tomatu

.

Dlouhé fazole

Na vegetariánskou specialitu jsou zvyklé kaprovité ryby v národním parku Namtok Phliu. Cestu k vodopádu lemují stánky s asi 50 cm dlouhými lusky zelených Long Beans. Tyto fazole se běžně přidávají do thajských jídel, ale že by chutnali i rybám? A jak! Zdejší Parmouny Kambodžské by jste za ty fazole klidně mohli tahat z vody ven.

.

Thajské dlouhé fazole

.

Meloun

Tak tomuhle jsem odmítal uvěřit, dokud jsem to neviděl na vlastní oči. V klášteře poblíž Ranongu prodávali na kostky nakrájený červený vodní meloun. Nechtělo se mi věřit, že místní kaprům může něco takového chutnat. Opět jsem se mýlil. Klášterem protéká potok, který je přehrazen a vytváří asi metr hlubokou přehradu. Okamžitě po vhození melounu se začne vřít voda a místní kapříci vypadají, že jsou ochotni pro takový pamlsek jako je meloun klidně vylézt z vody.

.

Kapři a meloun Thajsko
Kapři a meloun Thajsko

.

Další dvě místa se nenachází na klášterní půdě ale pro svoji zajímavost je doporučím:

Čerstvá ryba

Sladkovodní jezírko se nachází v tropické zahradě Nong Nooch poblíž Pattaya. Za 20 thb Vám zapůjčí bambusový prut a na provázku přivázanou syrovou rybu. Zdejší Arapajmy mají i přes 100 kg živé váhy a poskytují při krmení neobyčejný zážitek.

.

.

Sušený Plankton

Trocha sušeného planktonu s vodou v kojenecké lahvi je pochoutkou pro místní KOI kapry. Najít je můžete v malé nádrži v mořském akváriu Underwater World v Pattaya. Kapříci jsou vycvičení a jeden přes druhého se snaží dostat k dudlíku kojenecké lahve.

.

Mořské akvárium Pattaya
Mořské akvárium Pattaya

.

Budete li v Thajsku nebo Kambodži na místě, kde prodávají krmení pro ryby – určitě nelitujte pár korun a udělejte dobrý skutek…

videa

Odkazy:

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Rado, ředitel jež skončil v hrobě bez jména

Většina Evropanů přijede do Thajska jen na dovolenou, některým se později stane domovem, a některým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *