Program Netradiční Bangkok – Největší Buddhové Thajska

Všem, kteří již znají Bangkok i Ayutthaya, nabízíme celodenní výlet do provincie Ang Thong za třemi největšími Buddhy v Thajsku.

.

Wat Muang

Na klášterním pozemku o rozloze 72 hektarů je k vidění mnoho zajímavostí. Vihan je zvenku celý stříbrný včetně střechy. Uvnitř je mramorová podlaha, zrcadlový strop, a zbytek je pojednán ve stříbře, zlatě a s obklady ze zrcadel. Přestože Vihan je malinký, uvnitř máte díky zrcadlovým stěnám a stropu pocit nekonečného prostoru. Na oltáři jsou vystaveny posvátné relikvie Arahatů a nad nimi největší socha Buddhy vyrobená z čistého stříbra.

.

Nekonečný prostor ve Vihanu - Wat Muang - Thajsko
Nekonečný prostor ve Vihanu – Wat Muang – Thajsko

.

V rozlehlé zahradě jsou spousty vyobrazení různých pekel, nebeských světů, Čínská božstva a také Thajsko-barmská bitva ve Wiset Chai Chan. Všechny postavy jsou buď v životní nebo nadživotní velikosti. Naprosto unikátní je ovšem socha sedícího Buddhy – Phra Buddha Maha Nawamin. Se svojí výškou 92 m (300stop) a šířkou (u kolen) 63m je největším Buddhou v Thajsku a 9. největším Buddhou na světě.

V klášteře můžeme obdivovat tolik zajímavostí, že jsem jim věnoval samostatný článek s názvem Wat Muang.

.

.

Wat Khun Inthapramun

.

Wat Khun Intaphramun

.

V tomto klášteře leží druhý nejdelší ležící Buddha v Thajsku – je ještě o 7 metrů delší než nejznámější ležící Buddha ve Wat Pho. Tento starověký chrám byl postavený v období Sukhothai. Po dobytí a vypálení Ayutthaya Barmánci , se z tohoto chrámu moc nedochovalo.

.

Wat Khun Intaphramun 2

.

Před ležícím Buddhou je památník, ve kterém se dovíme původ jména. Khun Inthapramun bylo jméno vládního výběrčí daní, který zpronevěřil část daní určených pro stavbu ležícího Buddhy. Když od něj Král žádal vyúčtování stavby, polekal se a zalhal. Nakonec byl odsouzen k smrti bičováním.

.

Wat Chaiyo Worawihan

.

Wat Chaiyo Worawihan

.

Nejprve to byl malý obyčejný chrám postavený v ayutthayském období. Král Rama V zde nechal postavit z bílého cementu 16 m širokou a 22,6 m vysokou sochu Buddhy „Phra Mahaphutthaphim“. Dnes je to hojně navštěvované známé poutní místo.

.

Wat Tha It

.

Wat tha it

.

Byl postaven v roce 1761. Jeho jméno ,,Cihlový klášter “ je odvozeno od místa výroby a distribuce cihel pro budování Wat Khun Inthapramun. Největší zajímavostí tohoto malinkého kláštera je 73 m vysoké čedí ukrývající posvátné relikvie – ostatky Buddhova krku.Z nejvyššího patra je krásný výhled a dokonce je odtud vidět i sedící Buddha ve Wat Muang. Tomuto klášteru jsem také věnoval samostatný článek Zlaté čedí – Wat Tha It – วัดท่าอิฐ

Tento výlet je možno také spojit s návštěvou některých nejzajímavějších památek v Ayutthaye např:

Wat Takharon – zde je umístěna nádherně dekorovaná sbírka Buddhistických relikvií.
Wat Phu Khao Thong – obrovské čedí – největší stavba v Ayutthaye

 

Odkazy: