Wat Asokaram, Samut Prakarn

Program Netradiční Bangkok – Velký Nefritový Buddha

Pro klienty, kteří již v minulosti navštívili Bangkok a chtějí vidět něco nového, nabízíme prohlídku velmi zajímavých míst, které běžný turista neobjeví. A i když objeví, je velmi těžké prohlédnout celý areál, protože všechny nápisy jsou v thajštině a jen velmi výjimečně zde někdo hovoří anglicky.

Celodenní výlet do jihovýchodní části Bangkoku

Samut Prakarn

.

Wat Dhammamongkol

.

Nejvyšší čedí Thajska - Wat Dhammamongkol
Nejvyšší čedí Thajska – Wat Dhammamongkol

.

V klášteře můžeme obdivovat tolik zajímavostí, že jsem jim věnoval dva samostatné články s názvem Nefritový BuddhaWat Dhammamongkol:

  • Největší Nefritový Buddha na světě, který je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů
  • Nejvyšší Čedí Thajska vysoké 95m
  • Originální relikvie samotného Buddhy, včetně pramínku vlasů
  • Kamenný Buddha z  devátého století
  • Černý Buddha – na jehož výrobu bylo použito 11 tun křemíkového bronzu
  • Nefritová bohyně Kuan Jim v životní velikosti
  • Jeskyně Osvícení umožňující pojmout 300 meditujících
  • Phra Viriyang je zde opatem již neuvěřitelných 54 let (1962-2016)
  • Phra Viriyang je Buddhistickým mnichem již 77 let (1939-2016)
  • Phra Viriyang již 7.1.2020 oslaví své sté narozeniny

.

Nefritový buddha - Wat Dhammamongkol
Nefritový buddha – Wat Dhammamongkol

.

Wat Asokharam

.

Tento klášter založil v r. 1955 jeden z lesních mnichů Ajarn Lee Dhammadharo (1906-1961) a pojmenoval ho na počest velkého Indického krále Asóky. Tento král se svými činy nesmazatelně zapsal do historie hned ze dvou důvodů: nejprve pro svoji neuvěřitelnou krutost, se kterou dobyl skoro celou Indii a poté jeho obratem na Buddhismus a životem bezchybného vládce, který se až do konce svého života staral o svůj lid. Mniši se zde věnují hlavně meditaci. Je zde nádherně zdobený Vihan, který má na Thajské poměry obrovské rozměry.

.

Wat Asokharam noc

.

Nejzajímavější je ovšem velká bílá pyramida s 13 čedí. Uvnitř je vystavena jedna z největších sbírek Buddhistických relikvií .  Jsou tu desítky bronzových soch v životní velikosti – jsou to podobizny nejznámějších thajských mnichů (arahatů) a každý má před sebou ve skleněné pyramidě vystaveno několik relikvií. Tyto relikvie jsou velmi vzácně k vidění.

Podle tradice je mnich po smrti zpopelněn a podle duchovní vyspělosti se jeho ostatky promění při kremaci v obyčejný popel, kamínky nebo drahokamy či perly. Je to jeden z thajských zázraků, který je zde možno vidět na vlastní oči. Celý areál je velmi dobře udržovaný a z vrchního patra bílé pyramidy je na obzoru vidět i slyšet moře .

.

Erawan Museum

.

Erawan museum (8)

.

Toto muzeum se stavělo celých 10 let a bylo otevřeno v r. 2005. Erawan je název pro tříhlavého slona, neboli zvíře na kterém jezdí hinduistický bůh Indra, který je patronem a ochráncem Bangkoku.

Muzeum má překrásnou zahradu, uprostřed které stojí kruhová, 15m vysoká stavba na jejíž ploché střeše stojí tříhlavý slon Erawan (v životní velikosti). Jeho rozměry jsou omračující – výška slona je 29 m, šířka 12 m a na délku měří 39 m. Tato socha je vyrobena z čistého Bronzu a váží 250 tun (tělo 150 a samotná hlava 100 tun).

.

Erawan museum (1)

.

Slon je tak obrovský, že v jeho břiše je dostatek místa na nádhernou svatyni, která zobrazuje nejvyšší hinduistické nebe jménem Suvarnabhumi v překladu „Zlatá zem“ (odtud název pro bangkokské letiště). Toto nebe je domovem boha Indry a jeho věrného slona Airaváta – nebo jak Thajci říkají Erawan.

Nohy slona jsou tak gigantické, že do jedné je vestavěno točité schodiště, po kterém se vystoupá do nejvyššího nebe. Uvnitř nebeské sféry jsou vystaveny velmi staré sochy Buddhy. Uvnitř budovy je neuvěřitelně krásné zdobení interiéru, většinou jde o různé obrazce poskládané z čínského porcelánu. Celkově se jedná o jedinečný architektonický skvost který stojí za prohlídku.

.

Erawan museum (2)

.

Erawan museum (3)

.

Erawan museum (4)

.

Erawan museum (5)

.

Erawan museum (6)

.

Erawan museum (7)

.

Erawan museum (9)

.

Erawan museum (10)

.

Erawan museum (11)

.

Erawan museum (12)

.

Krokodýlí farma

.
croco

.

Samutprakarn Crocodile Farm and Zoo. Tato farma se může pochlubit největší rozlohou na světě, domov zde má okolo 100.000 krokodýlů a také zde žije největší krokodýl na světě, který je chován v zajetí. Jeho délka je 6 m  a váha  1114 kg.

.

Samut Prakan Kroko (4)

.

Samut Prakan Kroko (2)

.

Samut Prakan Kroko (3)

.

Samut Prakan Kroko (1)

.

V ZOO můžete za mírný poplatek krmit krokodýly chlazeným kuřetem, vidět sloní a krokodýlí show a také spousty dalších zajímavostí.

.

BBQ večeře

Mezi Thajci jde o velmi oblíbený způsob stravování. Jídlo stojí cca 150 THB / os (neomezená konzumace ), pití se platí zvlášť. Je to obrovská restaurace bez bílých turistů.

 

.

Pokud jste již Krokodýlí Farmu nebo jiné místo navštívili, program upravíme dle přání klienta. Možnost navštívit nádherně zdobený indický chrám Sri MahaMariAmman Temple, indickou tržnici kde prodávají opravdoví Indové indické zboží a jídlo, nebo čínskou čtvrť s jejich kláštery, restauracemi a tržištěm nebo jiné zajímavé místo.

.

.

Odkazy: