Srah Srang – ស្រះស្រង់ – Sra Srang
Pokaždé, když provádím turisty v oblasti Angkoru, tak se zastavíme na oběd u vodní nádrže Srah Srang. Na tomto místě vždy odvyprávím legendu, že uprostřed nádrže býval uměle vyrobený ostrůvek, na němž údajně stála svatyně. Dnes jsem měl konečně možnost tuto legendu (nebo lépe řečeno její pozůstatky), spatřit na vlastní oči.
.
.
.
V Thajsku i Kambodže právě vrcholí období sucha, které letos dosahuje extrémních hodnot. Katastrofální sucho je naprostou pohromou pro místní zemědělce. Na druhou stranu toto extrémní počasí snížilo hladinu v nádrži natolik, že došlo k potvrzení legendy, a zbytky svatyně dnes může každý návštěvník Angkoru spatřit na vlastní oči.
.
.
Vodní nádrž Srah Srang
vznikla za vlády krále Rajendravarman II. (944-968). Konkrétně ji nechal vybudovat jeho Buddhistický ministr Kavindrarimathana. Dnešní podobu ale získala o 200 let později za vlády krále Jayavarman VII (1181 – 1220). V této době byla na západním břehu přistavěna pískovcová terasa, na níž můžeme dodnes obdivovat kamenné nágy a lvy. Král nechal také zpevnit břehy pomocí lateritových kvádrů a celý okraj nádrže obložil pískovcem.
.
.
Srah Srang sloužila hlavně jako místo rituální očisty a také se zde konaly četné vodní slavnosti. Dle nápisu z doby založení byla ,,Vytvořena pro dobro všech živých bytostí“. Moderní název Srah Srang, neboli Královská koupel jednoznačně neodpovídá původnímu účelu stavby.
.
.
.
.
Tisíc let staré vodní dílo o rozměrech 700 x 350 m (někdy se udává 725 x 400 m) se dochovalo v neobyčejně dobrém stavu. Téměř po celý rok vnáší Sra Srang do areálu Angkoru velmi krásnou a klidnou vodní plochu. Dnes je ovšem hladina vody extrémně nízko a tak konečně můžeme potvrdit, že uprostřed byl opravdu malinký ostrůvek, na němž je možno spatřit rozvaliny svatyně.
.
.
.
.