10.7.2025 (29.7.2026, 21.7.2027) se bude v Thajsku i Kambodže slavit buddhistický svátek Asahna Bucha, který je u nás známý, jako Den Dharmy, v Thajsku อาสาฬหบูชา (Ásánhabůčá), a v Kambodži ពិធីបុណ្យអាសាឡ្ហបូជា (Pithíbon asáluhepůči).
Asahna Bucha je v Thajsku státní svátek.
Státní zaměstnanci mají volno.
Úřady a banky mají zavřeno.
Celý den panuje zákaz prodeje alkoholu.
Většina Thajců se vrací do svého rodiště, aby navštívili místní klášter, darovali mnichům a klášteru dary (tento den nesmí chybět svíčky). V buddhistických chrámech se konají obřady, mniši odříkávají mantry a opakují slova Buddhy, které tehdy pronesl svým prvním žákům.
Večer se v mnoha městech konají průvody. V klášterech lidé obchází po směru hodinových ručiček hlavní svatyni, nebo čedí. V rukou při tom drží zapálené svíčky, vonné tyčinky a květy lotosu. Asahna Bucha se slaví vždy na úplněk. Následující den začíná Phansa, deštivé období monzunů, které se (ne zcela správně) nazývá buddhistickým půstem.
Přestože se jedná o jeden z hlavních buddhistických svátků, Kambodžané tento den neslaví tak mohutně jako Thajci. Většinou se spokojí pouze s návštěvou kláštera, zapálením svíček a vonných tyčinek. Obdarují také Buddhu (květy nebo ovoce), mnichy (věci nebo drobné peníze) a nezapomenou ani vhodit nějaké peníze do klášterní pokladničky.

Buddhistický svátek Asahna Bucha oslavuje tyto události:
- Buddha poprvé učil Dharmu, neboli svoje učení
- Přijal prvních 5 žáků
- Založil první buddhistický mnišský řád
- Definoval 4 vznešené pravdy
- Vysvětlil Osmidílnou ušlechtilou cestu
1.Dharma
V této úplně první rozpravě po svém osvícení, Buddha vysvětlil celou podstatu svého učení. Dharmou se dnes nazývá nejen Buddhovo učení, ale i buddhistické knihy, spisy, svitky, mantry apod. Tato rozprava se odehrála před více jak dvěma a půl tisíci lety na severovýchodě Indie, v Sárnáthu (poblíž města Varánasí), v jelení oboře.

2.Prvních 5 žáků
Prvními žáky se stalo 5 poustevníků, se kterými Buddha žil a meditoval několik let v lesích v okolí Bódhgaja. Pokud někde v Buddhistickém klášteře potkáte sochy, nebo malby jelenů, pak se právě jedná o připomínku toho, že prvními posluchači Buddhovy Dharmy nebyli pouze zmínění asketové, ale i okolo postávající jelínci.

3.Buddhistický mnišský řád
Na konci proslovu jeden z pěti asketů pověděl Buddhovi o svém chápání jeho přednášky, a požádal, aby ho přijal za svého žáka. Buddha mu vyhověl, a tím založil první mnišský řád. Proto je tradičně Asahna Bucha ideálním dnem pro vstup do mnišství.

4.Čtyři vznešené pravdy
Buddha pravil, že první pravda má být plně pochopena, druhá pravda má být opuštěna, třetí pravda má být uskutečněna a čtvrtá pravda má být rozvíjena. Když Buddha učil čtyřem ušlechtilým pravdám, napřed identifikoval pravou strast, její zdroje, ustání a cesty, a potom řekl:
Strasti je třeba poznat, ale není co poznat. Zdrojů strasti je třeba se vzdát, ale není tu čeho se vzdát. Ustání je třeba uskutečnit, ale není tu co uskutečnit. O cestě je třeba meditovat, ale není tu o čem meditovat.
Buddha Šákjamuni
- Vznešená pravda o utrpení (dukkha – utrpení)
Světské bytí je neuspokojivé, strastiplné utrpení. - Vznešená pravda o vznikání utrpení (samudaja – původ, příčina)
Příčinou utrpení je žádostivost, spojená s rozkoší a lpěním na smyslových rozkoších. - Vznešená pravda o zaniknutí utrpení (niródha – zánik, zrušení)
Utrpení je možné učinit konec úplným zničením a zaniknutím právě této žádostivosti. - Vznešená pravda o stezce, vedoucí k zaniknutí utrpení (marga – cesta)
K zániku utrpení vede Ušlechtilá osmidílná stezka.
5.Osmidílná ušlechtilá cesta
- pravé chápání
- pravé myšlení
- pravá řeč
- pravé jednání
- pravé živobytí
- pravé snažení
- pravá bdělost
- pravé soustředění
Všechny body ušlechtilé osmidílné stezky jsou stejně důležité a měly by se rozvíjet současně.
Odkazy:
- wendi –
- Vesak – Buddhistický svátek v Kambodže a Thajsku
- Thajský Nový rok – Svátek Songkran – วันสงกรานต์
- Slavnost Loy Krathong
- Asahna Bucha – Buddhistický svátek – právě otevřený
- Svátek Boon Pchum Ben
- Meditační pobyty v klášterech
- Khao Phrabath – Cesta k posvátnému kameni
- Buddha na každý den
- wendi – autor a průvodce (Kambodža, Thajsko a Laos)