Největší hadi V.

Největší hadi na světě

jsou škrtiči, kteří sice nejsou jedovatí, ale zato dokážou pokousat, podobně jako vzteklý pes. Málokdo ví, že v Thajsku a Kambodži žije nejdelší škrtič světa, Krajta mřížkovaná (Python reticulatus), která dorůstá do délky 5 až 6 metrů. Vzácně se však objeví i exemplář dlouhý 7 až 9 m.

Jestliže někdo v JV Asii chová velkého škrtiče doma, pak to bývá nejčastěji Krajta tmavá (Python bivittatus) která  je o něco menší (dorůstá až 4 metry), ale hlavně je méně agresivní. Největší Krajta tmavá dorostla v zajetí 820 cm přičemž vážila úctyhodných 182 kg.

Krajty se zdržují v korunách stromů a nebo u vody, v močálech či na zavodněných rýžových polích. Některé druhy krajt vydrží pod vodou až 30 minut. Setkání s lidmi nevyhledává, ale občas navštěvuje lidská obydlí, kde s oblibou loví slepice, kachny a prasátka. Nepohrdne ani psem, či jiným domácím mazlíčkem.

Had se sice lidem vyhýbá, ale když už někomu vleze do domu (nebo slepicím do kurníku), dojde k souboji, v němž většinou zápasí s velkým jedincem hned několik lidí a krajta často někoho pokouše. Had je tedy nebezpečný hlavně pro domácí zvířata a samozřejmě pro děti. Ač se to zdá neuvěřitelné, velká krajta je opravdu schopná zabít a spolknout člověka (dítě, nebo někoho s drobnou, subtilní postavou).

Způsob lovu

je zajímavý. Krajta se zakousne do oběti a obtočí ji. Zvíře je nyní sevřeno pevným stiskem, a má problém s nádechem. S výdechem problém není, ale krajta při každém výdechu okamžitě zabere, a zvíře zmáčkne ještě víc a znovu a znovu. Nakonec je oběť v úplném výdechu a bez kyslíku se rychle udusí. Tlak může být tak obrovský, že krajta dokáže svým stiskem přerušit krevní oběh a zvíře okamžitě umírá na zástavu srdce. Poté krajta svou oběť spolkne a vyhledá klidné místo ke trávení.

Krajta má ve volné přírodě „překvapivě“ pouze jednoho nepřítele – člověka. Její kůže je vysoce ceněna, například pro výrobu luxusních kabelek. Maso milují Číňané a Vietnamci, ale na venkově jím nepohrdnou ani Thajci a Kambodžané. Orgány jsou používány pro výrobu tradiční medicíny. Odhaduje se, že díky tomuto zájmu, počet krajt v JV Asii, klesl za posledních 10 let na polovinu.

Thajská kabelka z krajty
Thajská kabelka z krajty

Srpen 2015 Bangkok

U vchodu do čínské restaurace, potkal její zaměstnanec obrovskou krajtu. Na pomoc přivolal hasiče. Had údajně měřil 7 metrů a vážil 200 kg. Celkem s krajtou zápasilo sedmnáct hasičů. Had byl nakonec přemožen, odchycen a vypuštěn do volné přírody.

Březen 2017

Pětadvacetiletý Indonésan byl po 24 hodinovém pohřešování, nalezen v útrobách Krajty mřížkované. Spokojený hadíček odpočíval v příkopě, vedle mladíkovy palmové plantáže.     POZOR – video je trochu brutální!

.

Krajta Thajsko
Krajta Thajsko

.

Krajta v Thajsku
Krajta v Thajsku

Setkání s krajtou ve volné přírodě je poměrně vzácné, sám jsem nikdy to štěstí ještě neměl.

.

Máte nějaké zajímavé zážitky s hady v Thajsku či Kambodži?

Podělte se o ně s ostatními.

Napište mi je do komentáře a já je zveřejním v samostatném článku.

Odkazy:

wendi – autor článku a průvodce Thajskem i Kambodžou

Líbí se Vám tento článek? Pomozte nám realizovat další!

Objednáním ubytování nezaplatíte nic navíc a přesto přispějete na provoz webu.

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Doporučujeme

Létající hadi

Létající hadi III.

LÉTAJÍCÍ HADI Tropická krajina jakou je Thajsko je opředena spoustou mýtů, výmyslů a nesmyslů, kterým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *