Největší hadi na světě
jsou škrtiči, kteří sice nejsou jedovatí, ale zato dokážou pokousat, podobně jako vzteklý pes. Málokdo ví, že v Thajsku a Kambodži žije nejdelší škrtič světa, Krajta mřížkovaná (Python reticulatus), která dorůstá do délky 5 až 6 metrů. Vzácně se však objeví i exemplář dlouhý 7 až 9 m.
Jestliže někdo v JV Asii chová velkého škrtiče doma, pak to bývá nejčastěji Krajta tmavá (Python bivittatus) která je o něco menší (dorůstá až 4 metry), ale hlavně je méně agresivní. Největší Krajta tmavá dorostla v zajetí 820 cm přičemž vážila úctyhodných 182 kg.
Krajty se zdržují v korunách stromů a nebo u vody, v močálech či na zavodněných rýžových polích. Některé druhy krajt vydrží pod vodou až 30 minut. Setkání s lidmi nevyhledává, ale občas navštěvuje lidská obydlí, kde s oblibou loví slepice, kachny a prasátka. Nepohrdne ani psem, či jiným domácím mazlíčkem.
Had se sice lidem vyhýbá, ale když už někomu vleze do domu (nebo slepicím do kurníku), dojde k souboji, v němž většinou zápasí s velkým jedincem hned několik lidí a krajta často někoho pokouše. Had je tedy nebezpečný hlavně pro domácí zvířata a samozřejmě pro děti. Ač se to zdá neuvěřitelné, velká krajta je opravdu schopná zabít a spolknout člověka (dítě, nebo někoho s drobnou, subtilní postavou).
Způsob lovu
je zajímavý. Krajta se zakousne do oběti a obtočí ji. Zvíře je nyní sevřeno pevným stiskem, a má problém s nádechem. S výdechem problém není, ale krajta při každém výdechu okamžitě zabere, a zvíře zmáčkne ještě víc a znovu a znovu. Nakonec je oběť v úplném výdechu a bez kyslíku se rychle udusí. Tlak může být tak obrovský, že krajta dokáže svým stiskem přerušit krevní oběh a zvíře okamžitě umírá na zástavu srdce. Poté krajta svou oběť spolkne a vyhledá klidné místo ke trávení.
Krajta má ve volné přírodě „překvapivě“ pouze jednoho nepřítele – člověka. Její kůže je vysoce ceněna, například pro výrobu luxusních kabelek. Maso milují Číňané a Vietnamci, ale na venkově jím nepohrdnou ani Thajci a Kambodžané. Orgány jsou používány pro výrobu tradiční medicíny. Odhaduje se, že díky tomuto zájmu, počet krajt v JV Asii, klesl za posledních 10 let na polovinu.
Srpen 2015 Bangkok
U vchodu do čínské restaurace, potkal její zaměstnanec obrovskou krajtu. Na pomoc přivolal hasiče. Had údajně měřil 7 metrů a vážil 200 kg. Celkem s krajtou zápasilo sedmnáct hasičů. Had byl nakonec přemožen, odchycen a vypuštěn do volné přírody.
Březen 2017
Pětadvacetiletý Indonésan byl po 24 hodinovém pohřešování, nalezen v útrobách Krajty mřížkované. Spokojený hadíček odpočíval v příkopě, vedle mladíkovy palmové plantáže. POZOR – video je trochu brutální!
.
.
Setkání s krajtou ve volné přírodě je poměrně vzácné, sám jsem nikdy to štěstí ještě neměl.
.
Máte nějaké zajímavé zážitky s hady v Thajsku či Kambodži?
Podělte se o ně s ostatními.
Napište mi je do komentáře a já je zveřejním v samostatném článku.
Odkazy:
- Hadi I. v Thajsku a Kambodži
- Hadi II. – První pomoc
- Létající hadi III.
- Mořští Hadi IV.
- Největší hadi V – právě otevřený
- Domácí mazlíčci – hadi VI.
- Hadi v Bangkoku VII.
- Hadi v toaletní míse VIII.
- Jak se jedí hadi IX.
- Blízká setkání – Hadi X.
- Thajsko země hadů – celý film
- Kambodža – doporučení a informace
- wendi – autor a průvodce