Podnebí v Thajsku – Květen – Máj

S květnem do Thajska přichází monzun, který sebou přináší více srážek. A je to tedy měsíc, který pro všechny, kteří v Thajsku prožili dubnovou výheň, přináší úlevu. Květen je stále velmi horký měsíc, ale teploty mírně poklesnou.

Bangkok a Střední Thajsko

Bangkok a střední Thajsko zažívá s nástupem monzunu a srážek mírný pokles teplot na cca 34°C. Někdy však může být vlhkost  hůře snesitelná. Mohou vzniknout krátkodobé lokální záplavy, jelikož dešťové přeháňky jsou sice poměrně krátké, zato však velmi vydatné.

Východní Thajsko

Ve východních provinciích a ostrovech jako např. Ko Chang se srážky proti dubnu v podstatě zdvojnásobí. Nicméně i přesto nečekejte déšť každý den a po celý den. Spíše se jedná o krátké přeháňky. Ostrov Ko Samet bude z hlediska srážek o něco lepší volba než Ko Chang.

Severní Thajsko

V severním Thajsku začne více pršet zhruba v polovině května. A pravděpodobnost deště je asi s frekvencí obden. Kromě o něco málo nižších teplot sebou toto období  konečně přináší pročištění vzduchu od smogu. Mnoho vodopádů začne mít opět více vody.

Severovýchodní Thajsko – Isán

Také na severovýchodě dochází v květnu k poklesu teplot o pár stupňů na cca 35°C a dešťové srážky se i zde zdvojnásobí proti předchozím měsícům. Také na severovýchodě lze očekávat pár hodin deště zhruba každý druhý den.

Jižní Thajsko – východní pobřeží

Na rozdíl od zbytku země na jihovýchodě Thajska dochází k velmi mírnému zvýšení teplot o asi 1 – 2°C na cca průměrných 33°C. I zde však dojde ke zvýšení frekvence dešťových srážek a to také asi o 100%. Severnější část jihovýchodního pobřeží má o něco málo srážek méně než Ko Samui a okolí. Lepší počasí tedy bude v Hua Hin než na Ko Samui. I tak však také zde nečekejte nějaké dlouhotrvající či celodenní deště.

Jižní Thajsko – západní pobřeží

Místa jako Phuket a Krabi v tomto měsíci ohledně srážek předčí jen východní ostrov Ko Chang. Tedy po Ko Changu to jsou v květnu místa nejbohatší na srážky. Průměrné teploty se pohybují kolem 32°C. Ani na jihozápadním pobřeží však neočekávejte celodenní deště. Nějaký déšť tu zažijete asi 20 dní z 31 květnových dní, nicméně se bude většinou jednat o přívalové přeháňky trvajících hodinu až dvě. Není neobvyklé, že mezi přeháňkami opět svítí slunce na azurovém nebi.

.

Květen v Thajsku
Květen v Thajsku

Počasí v dalších měsících

 1. Leden – január
 2. Únor – február
 3. Březen – marec
 4. Duben – apríl
 5. Květen – máj
 6. Červen – jún
 7. Červenec – júl
 8. Srpen – august
 9. Září – september
 10. Říjen – október
 11. Listopad – november
 12. Prosinec – december

Připraveno ve spolupráci s Thajským meteorologickým úřadem

Thai Meteorological Department

Odkazy: