11.7.2025 (30.7.2026, 22.7.2027) začíná v Thajsku i Kambodži Phansa. Buddhistický půst vlastně není úplně ten správný název. Přesněji se jedná o část monzunového období, které trvá tři lunární měsíce a mělo by být využito k určitému zklidnění, očistě a duchovnímu postupu.

Phansa a obyčejní buddhisté
Obyčejní buddhisté samozřejmě navštěvují kláštery, účastní se rozličných oslav a obřadů. Správní buddhisté by období Phansy měli využít k určité duchovní i tělesné očistě. Ideálně by neměli jíst maso, nepít alkohol a nekouřit cigarety.
V Thajsku je první a poslední den Phansy zakázán prodej alkoholu.
Phansa a mniši
Mniši po dobu Phansy necestují mezi kláštery. Ideálně by měli po celou dobu intenzivně meditovat, a studovat buddhistické knihy v jednom, klidném a tichém klášteře, nebo chrámovém komplexu. Phansu ustanovil Buddha do monzunovém období. Jednak proto, že je nesnadné cestovat a také aby poutníci nepošlapali zemědělcům jejich zaseté plodiny. Když se zeptáte místního mnicha jak dlouho je již mnichem, nečekejte odpověď v řádů měsíců nebo let. Vždy odpoví kolik má již za sebou Phans. Začátek Phansy je tradičně ideální pro vysvěcení chlapců, nebo mužů na mnichy.
Wan Khao Phansa (Den příchodu deště) začíná den po Buddhistickém svátku Asahna Bucha, a Wan Ok Phansa (Den odchodu deště) končí o 3 měsíce později na úplněk. Tento den praktikují mniší obřad Paváraná. V tento den musí každý mnich předstoupit před Sanghu (společenství mnichů) a odčinit přestupek, kterého se mohl během Phansy dopustit. Poté mniši diskutují o potížích a zážitcích během Phansy. Buddhisté slaví různým způsobem, plavbou alegorických lodí po řece Mekong, pouštěním horkovzdušných lampionů, střílením raket, ohňostrojem apod.

Trocha Mytologie
V buddhistických legendách je tento den popisován také jako návrat Buddhy z nebeské sféry Tāvatiṃsa (Pálí) Trayastriṃśa (Sanskrt), kde během období dešťů vykládal Dharmu (svoje učení), a to jak místním bohům, tak i své matce. Cestou zpět na zem ho doprovázeli hinduističtí bohové Indra a Brahma.
Poslední den Phansa se na severovýchodě Thajska zjevuje nevysvětlitelný fenomén spojený s Nágou zvaný Bang Faj Phaya Nák, což znamená ,,ohnivé koule z Naku“. Z vod líně tekoucího Mekongu vylétne červeně svítící koule velikosti basketbalového míče, během jedné až dvou vteřin vystoupá několik desítek metrů vysoko a zmizí – to vše bez jakéhokoliv zvuku.
Phansa – Buddhistický půst, období:
- 11.7. – 7.10.2025
- 30.7. – 26.10.2026
- 22.7. – 15.10.2027
Kromě Thajska a Kambodže se Phansa dodržuje i v jiných zemích, kde mají jiné názvy:
- Thajsko: Phansá พรรษา, วรรษา
- Kambodža: Vosséa វស្សា
- Laos: Phansá ພັນສາ
- Pálí: Vassa
- Sanskrt: Varša
- Angličtina: Buddhist Lent, Rains Retreat
Odkazy:
- Bang Faj Phaya Nak zázrak podle kalendáře
- Nága – informace
- Vesak – Buddhistický svátek v Kambodže a Thajsku
- Thajský Nový rok – Svátek Songkran – วันสงกรานต์
- Slavnost Loy Krathong
- Asahna Bucha – Buddhistický svátek
- Phansa – Buddhistický půst – právě otevřený
- Svátek Boon Pchum Ben
- Meditační pobyty v klášterech
- Khao Phrabath – Cesta k posvátnému kameni
- Buddha na každý den
- Kdo je vlastně Brahma
- wendi – autor a průvodce (Kambodža, Thajsko a Laos)