Kambodžské ostrovy mohou lehce oživit vzpomínky na známé thajské turistické destinace z doby před dvaceti až třiceti lety.
Na Kambodžu má většina lidí nesprávný náhled. Neprávem ji považují za nebezpečnou zemi v níž se dosud vedou nějaké válečné konflikty, což samozřejmě není pravda. Kambodža je dle mého názoru velmi svobodná a bezpečná krajina, jež dokáže nabídnout nezapomenutelnou dovolenou pro turisty a cestovatele všech cenových kategorií.
Nejnavštěvovanějším místem v Kambodži je bezesporu město Siem Reap, v jehož okolí jsou starobylé chrámy města Angkor. Méně známé je největší sladkovodní jezero v Jihovýchodní Asii jménem Tonle Sap včetně tzv. Plovoucích vesnic. Kambodža má také krásné vodopády v mnoha národních parcích, například v Kulenských horách, nebo v Mondulkiri. Velmi málo turistů si v hlavním městě prohlédne královský palác, a jen pár cestovatelů navštíví velmi vzácné sladkovodní delfíny obývající hluboké tůně řeky Mekong.
Ostrov – កោះ – Koh
Kambodžské ostrovy mají doposud punc čisté a nedotčené přírodní krásy. Zatímco ty nejmenší jsou ještě člověkem nedotčené, na těch největších se právě nyní začínají budovat hotely, resorty a turisty požadovaná infrastruktura. Většina kambodžských ostrovů disponuje přírodní krásou která určitě stojí za odpolední návštěvu, či dlouhodobý pobyt.
Thajský záliv – ឈូងសមុទ្រសៀម – Čůng Samot Siem
Všechny mořské ostrovy se nachází v jihozápadní části Kambodžského království. Konkrétně v Thajském zálivu Jihočínského moře, které patří k Tichému oceánu. Skoro všechny ostrovy mají více jak jeden název, a jak už to v těchto končinách bývá zvykem, najdou se několikrát i 2 ostrovy se shodným jménem (např: 2x Koh Moul). Většina je součástí nějakého souostroví a je poměrně lehce dosažitelná lodí z pevniny.
Kambodžské ostrovy se dělí na 3 skupiny:
- Jižní – které jsou nejvíce atraktivní pro turisty.
- Severní – jejichž pobřeží tvoří většinou mangrovy.
- Vnitrozemské – na řece Mekong, Tonle Sap a jezeře Tonle Sap.
Jižní ostrovy
Na ostrovech jižní skupiny najdeme hory a skalnaté pobřeží jež tvoří pískovcový masiv a balvany. Bílý písek na plážích má vysoký obsah křemíku a při tření (při chůzi) specificky vrže či „křupe“. Mnoho pláží má světle žlutý písek a jen na velmi málo ostrovech ležících těsně u pobřeží jsou mangrovy. Nejvíce známý je ostrov Koh Rong s rozlohou 78 Km². Mne asi nejvíce oslovil Koh Rong Sanloem.
.
Co tedy můžeme na (jižních) ostrovech očekávat?
- Čisté moře s dobrou viditelností a množstvím života. Barva moře je od pobřežní světle tyrkysově modré až po temně zelenou hlubinu.
- Liduprázdné pláže s jemným pískem. Barva písku je na většině míst od čistě bílé až po světle žlutou.
- Hornaté vnitrozemí pokryté původní neprůchodnou zelenou džunglí
- Laciné ubytování v jednoduchých bungalovech bez klimatizace. Většina je postavena ze dřeva se střechou z palmových listů.
- Laciné restaurace nabízející čerstvé ryby, krevety, olihně (kalamáry) a mušle.
- Příjemné a usměvavé místní obyvatele.
- Mořský život – pobřežní krabi, barevné rybky, hvězdice, menší kolonie korálů, ale i mořské koníky a v noci světélkující plankton.
Co na Kambodžských ostrovech zatím nemůžeme očekávat?
- Letiště.
- Nemocnice.
- Silnice.
- Nákupní a zábavní centra.
- Bankomaty.
- Rychlý a stabilní internet.
- Laciné ubytování v pokojích s klimatizací. Klimatizaci mají zatím jen ty nejdražší resorty.
- Množství fakultativních výletů do okolí.
Severní ostrovy
Severní skupina ostrovů má na východním pobřeží většinou mangrovy, a méně písečných pláží. Bez atraktivních písečných pláží jsou ostrovy pro většinu turistů nezajímavé. Nejznámější je Koh Kong s rozlohou 105 km².
Vnitrozemské ostrovy
V Kambodži se také nachází přibližně stovka ostrovů, jež jsou vnitrozemské. Jejich tvar a rozloha se mění dle ročního období, hlavně díky monzunu jež v létě prudce zvedá hladinu Mekongu, následně řeky Tonle Sap a jezera Tonle Sap. Asi nejznámějším ostrovem je Koh Dach, který má rozlohu 30 Km² a je vzdálen od hlavního města Phnom Penh pouhých 5 Km.
.
Kambodžské ostrovy se právě nyní začínají měnit. Někde pomalu a pozvolna mění citlivým způsobem nedotčenou přírodu, na omezenou turistickou destinaci. Někde se do budování pustili ve velkém stylu a ostrov již upravují bagry a buldozery. Doporučuji je navštívit, než budou pokryté civilizací.
O těch nejzajímavějších se dočtete v následujícím článku: