
Mail č. 12. Manželská prostituce
16.listopadu 2011 | René KROC
Milí přátelé,
poslední dva maily vyděsily některé z Vás a proto nyní přeruším líčení katastrof a vrátím se tokem času na začátek srpna 2011. Na začátku toho měsíce nás návštěvou poctila Nut – sestřenice Saa. Zvláštní dáma. No dáma, snad by bylo přesnější ji nazvat bandaskou, nebo snad násoskou. Nut se pravidelně vrací z farmy své a svých rodičů z Issánu do Pattaye. Řekněme vyhodit si z kopýtka. Ovšem nikoliv tím levným způsobem někoho sbalit a přefiknout, ale tím dražším to jest prolít hrdlem tolik piva Heineken, kolik ho mají v zásobách bary v dochodnosti od jejího bytu. Nut není tlustá, ale poněkud podsaditá, taková lehce kredenciózní. Její široký úsměv připomíná bezzubou babu, ale to jen díky tomu, že má poměrně veliké dásně a směšně malé zuby – možná jí zůstaly ty první a druhé se nedostavily. V řídkých chvílích, kdy nemá hrdlo láhve u rtů se s ní dá celkem dobře komunikovat – angličtinu na hovorové úrovni ovládá více méně slušně, jen mi dělá problémy se soustředit na dialog a necivět na rádoby bezzubý úsměv.
Mít pár zákazníků jako je Nut, nemám o budoucnost podnikání v Thajsku obavy, jen to předpokládá zvýšit na 3-4 násobek zásoby jejího oblíbeného piva. Když jsme se jednou spolu s Nut a Saa vraceli společně z pláže, tak mě Nut požádala o sehnání nějakého chlapa, který by se o ní staral. Kousavou poznámku Saa, že je na to trochu dost vdaná a nezadaných majitelů pivovarů bude jak šafránu nešlo přeslechnout. S Nut jsem poté probíral záhadu, jak je možné, že je třikrát vdaná a dle jejích slov se manžel vždy po svatební noci kvapem zdekuje. Ten problém mě zaujal, protože si nedovedu představit, co by se muselo dít, aby chlap vzal roha od poměrně bohaté Thajky o svatební noci, notabene za předpokladu, že se to stalo už vícekrát, takže lze s úspěchem předpokládat, že minimálně ten druhý a třetí snad nekupovali zajíce v pytli a zjistili, co je Nut zač už mnohem dříve.
Vybavil se mi vtip: „Jean podívejte se mi pod sukni, nemám-li tam vlka. Madam, nevím, co je to za zvíře, ale tlamu to má příííííšernou.“ Nesmysl, nikdo by v dnešní době sex neodkládal na svatební noc. Tak sakra, co je špatně? Že si ze mne dělala aspoň částečně blázny jsem zjistil až mnohem později. Její poslední manžel Nick se jen vrátil do Anglie a nechal ji tu bez dozoru mnohem delší čas, než předpokládala. Proslýchá se, že rodiče Nut, pokud už se objevil nějaký potenciální ženich, jsou natolik féroví lidé, že nutili dvojici, ať si zajde do hospody (spíše zajede, protože v Issán je Heineken k dostání jen v pár barech vzdálených od vesnice Nut v řádech desítek kilometrů) a to čistě proto, aby ženich viděl na vlastní oči spotřebu Nut v Heinekenu a dobře si zvážil, zda na to v budoucnu bude mít šrouby a zda do toho doopravdy jde. Další šokojící informace o Nut vyplavala na povrch z drbů jejích příbuzných. Zde je potřeba osvětlit thajský výraz KCHÁ SIN SÓT.
A to je jedna z lumpáren na thajský způsob, neboť vězte, že se nejedná o nic jiného než věno naruby. Ženich tyto prachy vysolí, snad jako formu poděkování rodičům za výchovu (v řadě případů by díky měl sdělit za pomoci basebollové pálky, aby vyjádřil, že ji měli v mládí více řezat) a je to i snad na zabezpečení rodičů (což je další nesmysl, protože pokud už farang udělá tu pitomost, že si vezme Thajku za ženu z jiného důvodu, než je snadný přístup k vízům, tak si bere celou rodinu a je doživotním sponzorem všech potřebných příbuzných – a že jich je). Thajská rodina to rozhodně nebere, jakože by si ženich nevěstu kupoval, je to jen potvrzení opravdovosti jeho úmyslů. A prachy putují dál jeden si vezme dceru a ta pak dá část, někdy vše bratrovi, aby si pořídil také nevěstu. Pokud se vztah neosvědčí a následuje rozvod, tak je to jak u reklamací – na pozdější vady se reklamace nevztahují a Kchá Sin Sót se nevrací.
Za daných okolností se vyplatí mít dceru krásnou a pokud možno línou mrchu, která se bude pravidelně vracet k rodičům, jak falešná pětka a až se dalšímu odkrví mozek….. co následuje – další kchá sin sót. Matně si vzpomínám na šovinistickou definici manželky = nejdražší kurva a v duchu si říkám, že forma prostituce v Thajsku má tisícero podob, z toho jednu zcela legální a mravopočestnou. Když jsem se zcela indiskrétně zeptal Saa (vdaná byla 2x – poprvé rok a konec, podruhé její muž zemřel – navíc byla vdaná jen „před Budhou“ takže v papírech to neměla a nemá, ale kchá sin sót se platí i tak a bez slevy), kolik tedy vysolil první i druhý, tak shodně 40.000,- Bahtů. Kde na to ten kluk, co mu bylo 19 vzal (v Issánu to může být až dvouletý plat, možná i víc) a jak si po roce drbal hlavu, když to utnuli? Lakonické Maj lúu – nevím. Evidentně jí to netrápilo a rodinka měla z čeho vyžít.
Předpokládal jsem, že s věkem nevěsty a jejím opotřebením předchozími sňatky by měla klesat cena, ale závislost vypadá spíše na nepřímou úměru. Čelist mi upadla skoro na zem, když Saa propíchla, že za Nut, která krásy rozhodně nepobrala, ano za tu Nut, ke které by měli přibalit aspoň dva kamiony Heinekena do začátků, aby ten finanční náraz nebyl tak drastický, tak za ní Nick vysolil 1,000,000,- Bahtů. Slovy jeden milion. Laik žasne, odborník se diví. Vyšukala mu snad mozek z hlavy, nebo má píču pošitou perličkama? MAJ LÚÚ.

Tento systém mi vůči chlapům připadal natolik nefér, že jsem si hbitě naběhnul, když jsem to rozebíral se Saa a jejíma kámoškama (samozřejmě připouštím, že jen blbec může komentovat místní zvyky navíc před bandou, která z nich má evidentní prospěch) . Můj názor spočíval v tom, že kchá sin sót by se měl vyplácet až po nějakém čase a hlavně postupně, aby částka vyplacená korespondovala s časem, po jaký se dá s příslušnou dámou vydržet. Ano, v podstatě by to byla nevěsta na leasing a kdyby to šlo, tak raději i s havarijním pojištěním. Smečka dhoulů by nedokázala tak vydávat tak hlasitý a vytrvalý štěkot, jaký vyprovokoval můj celkem nevinný protinávrh k thajským tradicím. Pakoval jsem se rychle z doslechu i dohledu a v duchu se modlil, aby nedošlo na lynč.
Takže ženy tu jsou jak víno, čím starší, tím dražší a to bez ohledu na podobnost s trabantem, že čím starší, tím vyšší spotřeba za cokoliv (od šminek, salonů krásy, pití atd) a podstatně nižší výkon – pracovní i sexuální. Nelze se tedy divit vzrůstající nesourodosti dvojic, kdy věkový rozdíl faranga a Thajky začíná na 10 letech a nekončí ani 40-50 lety.
Pro úplnost tohoto výkladu je potřeba doplnit i druhou stránku věci – alimenty se tu neplatí ani na děti a tím méně na manželku. U té manželky předpokládám, že z toho důvodu, že má mezi nohama kapitál, který je možné kdykoliv zpeněžit. Výjimkou jsou vysoce vzdělané dvojice, kde se otec stará i po rozvodu a díky tomu také může vidět své děti.
A aby to nevyznělo pesimisticky, mám zde příklad, že zázraky se dějí. Jmenuje se Janejit. skutečná nefalšovaná thajská kráska se všemi 5ti P. Jane jsem potkal už za svého druhého pobytu v Thajsku a představil mi ji Paul (Nipon) z realitky. Jane je designérka a tehdy mi připravovala návrhy na rekonstrukci hotelu, z jehož koupě díky chromému anglickému debilovi sešlo a to až když jsme stepovali na katastrálním úřadu. Ke spolupráci s Jane se ještě vrátím při popisu nápravy záplavových škod.
Jane je jako já kočkomil, takže když zjistila, že si chci pořídit kotě, tak mě vyzvedla a jeli jsme do vzdáleného chrámu ulovit nějakou kočičí ratolest. Od té doby je ČinČin nedílnou součástí guesthousu a nekonečných štěkacích projevů Saa, která nemusí ani kočky, ani psy a ve finále ani mě. S Jane jsme poseděli na chrámové hoře u stánku s neskutečně kýčovitým výhledem na celé panorama Pattayi a prožvanili večer.
Je zasnoubená s Francouzem žijícím v USA, hodlá si ho vzít a odjet s ním do Států jednou provždy. Thajsko ji kvůli korupci a politikům vadí stejně jako mně Čechy a USA vidí skrze narůžovělé brýle svých tehdejších půlročních studií. Chytrá, sexy baba. Se snoubencem probrali možné i nemožné ohledně budoucnosti a společné domácnosti a narazili na dva zásadní problémy. První byl ten, že Jane by chtěla, jak je v její rodině zvykem držet kasu. Chápu Frantíka, že to vetoval, protože Jane a domácí účetnictví nejde dohromady. Dát Jane prachy je stejné jako vhodit mezi děti ze školky ostře nabité a odjištěné bouchačky.
Když si jde udělat radost pohybuje se rychlostí cca 5,000,- Bahtů za hodinu a nic neřeší. Prachy vydělá, část dá mamce, ale tušení, kolik stojí jídlo, elektrika, voda atd jde mimo ni. Naprosto. A protože není tydýt, uvědomuje si tuto svou roztomilou vlastnost a hodlá ustoupit. Bojím se, že jen dočasně. Druhá věc je svatba a KCHÁ SIN SÓT. Nepamatuji se přesně jak je to tu s placením svatby, ale mám pocit, že i to má na krku chlap. Svatba musí být budhistická – kvůli rodičům Janejit, pak na thajských úřadech – kvůli papírům, pak na francouzské ambasádě – kvůli francouzským papírům plus ještě další papírování s ambasádou USA, no a v neposlední řadě také svatební veselí i s rodiči ženicha. Ty budou separovat, aby neusnuli při budhistickém obřadu, případně se v tom vedru nesložili.
My, kteří jsme odchovaní civilizací, kde po mnoho staletí se hodnota nevěsty poměřovala i hodnotou věna, které do společné domácnosti přinese, jsme ochotni od tohoto úplatku za ženichovo budoucí utrpení upustit, ale dále se nám jít nechce. Tím pádem zdánlivě neřešitelný problém. Francouz striktně a jednoznačně odmítl tyto prachy platit, protože by měl pocit znesvěcení vztahu a to tím, že si Jane kupuje. Janejit zase chápala tradice a to, že její rodiče (ač velmi, velmi zazobaní majitelé několika firem) by neunesli, kdyby neobdrželi patřičný obolus jako výraz díků za ……. laskavý čtenář si může doplnit cokoliv dle vlastní fantazie.
Klobouk dolů před Janejit, zvolila nejrozumnější možné kompromisní řešení dle pořekadla vlk se nažere a koza zůstane celá. Svého chlapa miluje, miluje své rodiče a chápe rozdílnost kultur. Poprvé v životě suší nějaké peníze bokem a hodlá je dát rodičům jakože od ženicha a před ním se tvářit, že její rodiče chápou jeho přístup. Jak to chce udělat, aby se to neprovalilo ani na jedné, ani na druhé straně nevím. Ale držím jí palce. První rozumná a inteligentní ženská za posledních 200 let. Ví, že klid a mír na obou stranách bez pachutě hořkosti jsou tím nejlepším vkladem do budoucího manželství, co může kromě své krásy, lásky a moudrosti do vztahu přinést. A tak to má byt, protože tak je to spravne.
SA VAT DÝ KCHÁP
René
PS: Dnes mám pro Vás malý bonus. Nepodařilo se stáhnout, ale pouze získat odkaz na nejslavnější písničku o Pattaye – song je prý 20 let starý, ale mně se stále líbí a je ho možné občas v barech zaslechnout i dnes. Navíc doprovodná obrazová reportáž je celkem výstižná, jen chybí vnitřek z gogo barů, kde se nesmí fotit a točit. Ale i tyto záběry pošlu, neb chlapci dorazili i se skrytou kamerou a bylo na co se dívat, ale to zas někdy příště. Přeji dobrou zábavu při písničce, která textem (mix angličtiny a thajštiny) vystihuje, jak se tu vlastně mluví. Text po skončení videa najdete na youtube o pár řádků níž.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=kS7hZhO0ee8