Národní Parky – Thajsko

MAPA NÁRODNÍCH PARKŮ NA SEVERU THAJSKA

MAPA NÁRODNÍCH PARKŮ: STŘED, ZÁPAD A VÝCHOD THAJSKA

 

MAPA NÁRODNÍCH PARKŮ NA SEVEROVÝCHODĚ THAJSKA

 

MAPA NÁRODNÍCH PARKŮ NA JIHU THAJSKA

 

 

 

NÁRODNI PARK : ERAWAN

 

Národní park Erawan byl otevřen v roce 1975 a rozkládá se na ploše 550 čtverečních km.

Vápencové kopce v oblasti národního parku Erawan se tyčí do výšky mezi 165 až 965 m.n.m.

Ve východní části parku se stékají říčky Mong Lai a Omtala právě nad vodopádem Erawan, který potom padá hluboko do údolí v sedmi různých stupních a vytváří tak jeden z nejhezčích přírodních útvarů v Thajsku.

Na některých stupních vodopádu se vytvořila přírodní jezírka, ve kterých se dá koupat a této možnosti ráda využívá nejenom místní populace erawanských kluků, ale také celá řada turistů.

 

Zejména ve spodních jezírcích plavou také celá hejna ryb, která jednak dokreslují celkovou klidnou atmosféru údolí a možná Vás překvapí  jak Vám jemnými dotyky budou oďobávat kůži.

Stačí jen tak ponořit nohy do vody a rybky si Vás najdou ….

Pokud chcete vystoupit na všech sedm stupňů vodopádů, zabere Vám to asi 3.5 hodiny někdy  náročnějšího výstupu po lesní stezce a poměrně svižným krokem !

Pod vodopádem rozšiřuje pohledy na vodní bohatství tohoto parku také přehrada Sri-nakharindra. Pokud se rozhodnete strávit několik dní v některém resortu v jejím okolí, můžete zde také rybařit, anebo se věnovat vodním sportům.

Na protějších kopcích je také možné navštívit menší vodopády: Sai Yok, Khao Pang , Huay Mae Khamin ,  případně několik veřejnosti přístupných jeskyní , například: Wang Bahdan, Pra That, Tham Than Lot, Ta Duang, Mee, Rua, apod.

Thajské vodopády

Pokud Vám tedy už nestačí pouze kochat se bohatostí a krásou přírody, horami v okolí a příjemným klimatem, můžete případně navštívit ještě některý další národní park v okolí, jako například: Chalerm Rattanakosin national Park, Sri nakarin national park, nebo se vypravit až do průsmyku: “ Three Pagoda pass “, který je až na hranici s Barmou ( Myanmar ).

Ne náhodou je tato oblast Thajska často navštěvovaná nejen zahraničními turisty, ale i thajské rodiny a mládež rádi tráví volný čas v místních resortech, nebo často i jen ve stanových kempech. Pokud bystře chtěli v Thajsku vyzkoušet pobyt ve volné přírodě, můžeme tuto oblast vřele doporučit i na několikadenní pobyt s možnými výlety po okolí.

Vysoké hory přirozeně zabraňují přístupu monzunových dešťů a za horami se tak vytváří srážkový stín, který mimochodem ovlivňuje sušší a příjemnější klima až v oblasti Bangkoku, kde průměrná vlhkost během roku většinou nepřesahuje 75 % a blíží se tak středoevropským  podmínkám.

Deštivé období zde nicméně také vládne zhruba v období od května do září, kdy z jihozápadu, a také ze severovýchodu přicházejí časté bouřky.  I tak ale můžete Vaši návštěvu plánovat v kterékoli části roku, protože srážky jsou pouze záležitostí několika málo hodin!

81 % parku pokrývá smíšený, převážně listnatý les s výrazným podílem bambusových hájů, které vytvářejí charakteristický ráz krajiny, zdánlivě řídkých, avšak často prakticky neprostupných porostů, které se někdy proto nazývají  také  “ bambusová džungle “.

Národní park Erawan v sobě kromě lesů zahrnuje 5 různých přírodních lokalit s bohatým zastoupením místní, často chráněné anebo endemické fauny.

Volně zde žije mimo jiné: siamský slon, tygr, muntjak, sambar, divočák, gibbon, lambar, siamský zajíc, červená veverka poletuška a celá řada různých druhů divokých bažantů a zoborožců, čejka, orel, ale také například král siamských hadů  kobra královská, krajta, hroznýš, mnoho chráněných obojživelníků, ryb, a také místní endemický druh sladkovodního kraba ( potamon erawanensis ), který nese jméno Erawan i ve svém druhovém názvu.

 

I když některé druhy vyjmenovaných živočichů mohou u někoho vyvolávat přirozený respekt, nebojte se vyzkoušet pobývat i ve volné přírodě. Všechny resorty a kempy v národním parku mají veškeré vybavení a technické zázemí a koneckonců řada rádoby “ nebezpečných “ druhů zvířat se ani v blízkosti obydlených sídlišť raději nezdržuje, a pokud byste je chtěli spatřit sami ve volné přírodě, budete si k tomu muset najmout nejspíš místního specializovaného průvodce.

Cesta z Bangkoku do národního parku Erawan Vám zabere minimálně 3 – 3.5 hodiny minivanem. Pokud chcete tento výlet absolvovat v jeden den, nedoporučujeme kombinovat cestu s dalšími časově náročnými programy.

Vstupné do národního parku je 200 THB na osobu a je otevřeno každý den od 08:00 do 16:00.

Jestliže však vyrazíte z Bangkoku brzy ráno, lze cestu kombinovat také s návštěvou vodních trhů, které jsou po cestě do provincie Kanchanaburi. Na zpáteční cestě je možná prohlídka památníku na řece Kwai a z filmu a literatury známého “ River Kwai Bridge “, vojenské museum a hřbitovy spojeneckých vojáků, kteří zde zahynuli v průběhu II. světové války v zajateckých táborech. Vojáci se účastnili nucených prací na stavbě strategické železnice do Barmy pro japonskou armádu. Muzeum a hřbitov může být vítanou změnou, a také přestávkou v průběhu dlouhé a poměrně náročné cesty. Pro zájemce o vojenskou historii a fanoušky kinematografie doporučujeme absolvovat cestu na River kwai bridge zvlášť, společně s návštěvou dalších zajímavých míst, která se k této železnici vážou, například nezaslepený konec kolejí v nedokončeném průkopu:  “ Hellfire pass “, nebo se můžete projet vlakem po autentické části dřevěného viaduktu nad řekou Kwai.

Nabízí se spousta možností, včetně pobytu pro hráče golfu nebo koupání v horkých pramenech.

THAJSKÉ VODOPÁDY

Pokud se blíže podíváte na topografickou mapu Thajska a hustou vodní síť řek a říček, které odvodňují poměrně vysoká a strmá, převážně vápencová pohoří na severu a západě Thajska, stejně tak jako náhlý přechod z náhorní planiny v oblasti Khorat na severovýchodě, bude vám zřejmě ze pokud si tyto podmínky spojíte ještě s poměrně vydatnými monzunovými dešti, které sem přichází každý rok v období květen – září, je to přímo ideální prostředí nejen pro vznik celé řady zajímavých krasových útvarů, ale i místo, kde se můžete setkat s množstvím vodopádů. Kromě již zmíněného vodopádu Erawan, který jsme vám už popsali ve stejnojmenném parku, v provincii Kanchanaburi,  se zde podívejte na několik dalších.

Věříme, že tento skromný výčet vás přivede k zamyšlení, že Thajsko nejsou jenom horké pláže a ostrovy.

 

 

NÁRODNÍ PARKY V THAJSKU

   

Abyste si udělali alespoň hrubou představu o skutečném přírodním bohatství Thajska, tedy pokud se podíváte pouze na výčet všech národních parků a mořských rezervací, které uvádíme podle oblastí, pak při rozloze země srovnatelné s velikostí Francie (543,965 km 2) má Thajsko : 513,115 čtverečních km, ale také při vyšším počtu obyvatelstva ( Francie má : 62.6 milionu ) a Thajsko má : 68.1 milionů obyvatel, je tento seznam přírodně chráněných oblastí úctyhodný:

1/ SEVERNÍ THAJSKO ………………………………………………… 59 parků

2/ STŘEDNÍ , VÝCHODNÍ A ZÁPADNÍ THAJSKO ………….. 25 parků

3/ SEVEROVÝCHODNÍ THAJSKO ( ISSAN ) ………………….  24 parků

4/ JIŽNÍ THJASKO ………………………………………………………  40 parků

THAJSKO CELKEM : ………………………………………………  148  parků       mapa NP

Z celkové plochy Thajska pak národní parky a chráněná území zabírají nyní celých 13 % !!    

Národní park Erawan

Pokud byste chtěli tuto krásnou zemi opravdu podrobně prozkoumat, nestačila by vám na to celá léta!

Věříme, že pokud se vydáte s námi alespoň do některých z nich, nebo si vyberete některý z poznávacích okruhů Thajskem, které se nabízí, zamilujete si Thajsko nejen kvůli plážím, příjemným lidem, jídlu a mnoha dalším možnostem odpočinku a zábavy, které tato země nabízí, ale budete moci říct, že jste se podívali o něco dále, než běžný turista a víte toho o Thajsku podstatně víc, než kolik se nabízí v tradičních pobytových zájezdech zaplavujících vás z katalogu cestovních kanceláří.

Pokud tento svůj pobyt spojíte také například se sportem, dostane se vám Thajsko přímo pod kůži!

I když historie těchto parků ve srovnání se světem nesahá příliš daleko.

První národní park v Thajsku byl vyhlášen až v roce 1961 (národní park Khao Yai) a první „mořský“ park až v roce 1966 ( Khao Sam Roi Yot ).

Zejména v poslední době je zde populární klást velký důraz na ochranu životního prostředí a tomuto se přizpůsobují  i příslušné zákony a vládní nařízení týkající se například výstavby nových hotelů, obytných budov nebo průmyslových objektů, přístavů a podobně.

Je nutné zdůraznit, že starost o přírodní bohatství země, je do značné míry sledováno také přímo příslušníky thajské královské rodiny a některé konzervativní projekty a charity na záchranu chráněných druhů zvířat, rostlin a přírodních společenstev jsou vyhlášeny anebo založeny z její vlastní iniciativy.

Studiem a ochranou přírody se také intensivně zabývají některé thajské university, společenské organizace, dobrovolné charity, ale i studenti a školní mládež. Zúčastnění často pomáhají zdarma a naprosto dobrovolně, ale řada projektů je také pod patronací mezinárodních organizací jako například WWF, UNESCO, anebo také soukromých zahraničních sponzorů a dobrovolníků.

 

Také vy se můžete do této činnosti, pokud budete mít opravdový zájem, přímo zapojit a rádi vám ve vyhledání  kontaktu na příslušný subject nebo organizaci pomůžeme.
Můžete si být jisti, že Thajsko a jeho lidé vaši dobrovolnou pomoc  ocení přímo thajským srdcem!
A pokud ve svém úsilí vytrváte?
Možná pak budete moci také jednou říct, že jste tady taky tak: „jednou nohou skoro doma. “